Międzynarodowy zespół naukowy wykrył "wyzwalacz stresu" w mózgu. To białko sekretagogina, które odgrywa istotną rolę w uwalnianiu hormonu stresu CRH, który umożliwia transmisję procesów stresu do przysadki mózgowej i potem do poszczególnych organów.

Międzynarodowy zespół naukowy, złożony z uczonych z MedUni Vienna i sztokholmskiego Karolinska Institutet , pod kierownictwem prof. Tomasa Hökfelta pracował nad przetwarzaniem procesów stresu w mózgu. W trakcie badań naukowcy stwierdzili iż wytłumienie ekspresji sekretagoginy, białka wiążącego wapń, powoduje iż nie uwalnia się podstawowy hormon stresu - kortykoliberyna (CRH, corticotropin releasing hormone) w podwzgórzu. Powoduje to, że nie występuje odpowiedź hormonalna na stres i nie obejmuje od poszczególnych organów ciała (m.in. nie uwalniana jest adrenalina). Sekretagogina została odkryta 15 lat temu przez zespół z MedUni Vienna pracujacy pod kierownictwem prof. Ludwiga Wagnera, ale większość jej funkcji w organizmie pozostawała do tej pory nieznana.

Aby podwzgórze wytworzyło i  uwolniło kortykotropinę (ACTH) z komórek przysadki mózgowej, potrzebna jest obecność CRH. Kortykotropina dociera do kory nadnerczy i stymuluje produkcję i uwalnianie następnych hormonów jak np. kortyzol. W przypadku stresu podzwgórze odpowiada uwalniając kortykoliberynę, a ta reguluje produkcję ACTH i wydzielanie kortyzolu. Jak zauważyli uczeni, jeśli cykl ten zostanie przerwany wówczas nie jest możliwe wytworzenie sytuacji chronicznego stresu i podstawy dla nerwic lękowych.

Jak powiedział kierujący badaniami prof. Tomas Hökfelt poznanie mechanizmu działania sekretagoginy jest bardzo istotne, może bowiem zaważyć na rozwoju przyszłych terapii nie tylko stresu, ale wywodzących się z niego poważnych chorób jak depresja czy zespół stresu pourazowego ,a nawet bóle postresowe. W konsekwencji ekspresja sekretagoginy może powodować zwiększone ryzyko infekcji sezonowych, promować choroby wieńcowe objawiające się np. nadciśnieniem i ułatwiać rozwój cukrzycy typu 2,syndromów migrenowych, a nawet osteoporozy.

Choroby psychiczne są rosnącym problemem Europy. Tylko w małej Austrii, Instytut Badań Ekonomicznych IWS oblicza straty w gospodarce przez nie spowodowane na 7 mld euro rocznie. W Unii Europejskiej według IWS, straty takie są prawdopodobnie "zbliżone do 100 mld euro", przy czym najwyższe występują w krajach "nowej Europy" w tym w Polsce.


Źródło: www.pulsmedycyny.pl