W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie rusza Pracownia Zaburzeń Karmienia, która w ramach Poradni Gastroenterologicznej zajmie się kompleksową terapią zaburzeń karmienia u najmłodszych dzieci.
Jak informuje szpital, chodzi o skuteczną pomoc „niejadkom”. Statystyki pokazują, iż jest to problem szalenie poważny i dotyczy nawet do 40% dzieci do 6. roku życia.
Podjęcie właściwego leczenia zależy od właściwej diagnozy, gdyż zaburzenia łaknienia mogą mieć wiele źródeł, zarówno o podłożu fizjologicznym jak też psychologicznym. Dziecko może odmawiać przyjmowania posiłków, a także być po prostu niezdolnym do prawidłowego jedzenia.
Wszystkim tym dzieciom szpital chce pomagać w ramach działania nowej pracowni, z którą ściśle będą współpracować specjaliści innych dziedzin, włączając to m.in. psychologów i logopedów. - W ten sposób pragniemy w praktyce realizować to, co jest jednym z głównych założeń naszej działalności: holistyczne podejście do pacjenta oparte na wielospecjalistycznej i kompleksowej opiece - czytamy w komunikacie.
Pracownią Zaburzeń Karmienia pokieruje prof. Elżbieta Jarocka-Cyrta, Kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Pracownia czynna będzie w każdą środę, od 21 września, w godz. 13-16. Aby skorzystać z porad, potrzebne będzie skierowanie do Poradni Gastroenterologicznej (wystawione przez lekarza rodzinnego lub innego specjalistę).
Źródło: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie
Komentarze
[ z 2]
Dobry pomysł. Potrzebna jest zwłaszcza odpowiednia edukacja rodziców. Dziecko w wieku przedszkolnym może zasadniczo spożywać takie same posiłki jakie jedzą ludzie dorośli, z wyjątkiem potraw ciężko strawnych i nieodpowiednich dla dzieci. W okresie tym zalecana jest dość wysoka norma na składniki budulcowe (białko, wapń, żelazo), a także na inne składniki pokarmowe. Dlatego w okresie tym trzeba zwrócić uwagę na uwzględnienie w ich posiłkach odpowiedniej ilości mleka, białego sera, jak i chudego mięsa oraz łatwiej strawnych warzyw i owoców. W każdym posiłku powinien występować produkt białkowy (produkty białkowe pochodzenia zwierzęcego powinny być łączone z produktami zawierającymi białko roślinne). Bardzo ważne jest, aby planować odpowiednie ilości warzyw i owoców. Dzieciom w wieku przedszkolnym podajemy 5 posiłków dziennie. Między posiłkami należy zachować właściwe przerwy, tak aby organizm miał dostateczną ilość czasu na strawienie spożytych pokarmów.
Pracownia to bardzo dobry pomysł, gdyż problem jest bardzo poważny. Zaburzenia łaknienia występują u 2/3 dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Są one skutkiem m.in. ciągłego namawiania dziecka do jedzenia, przymuszania, zabawiania podczas posiłku. Częstym powodem odmowy jedzenia przez dzieci jest podawanie mu takiego rodzaju pokarmu, którego ono nie aprobuje. Przymuszenie prowadzi do efektu odwrotnego niż pożądany. Dziecko jeszcze częściej odmawia posiłku, ponieważ źle mu się on kojarzy. Powinniśmy zachować cierpliwość i nie walczyć z dzieckiem. Nie wszyscy rodzice są przygotowani do radzenia sobie z problemem, dlatego specjalistyczna placówka z pewnością pomoże im w odkryciu źródła i naprawie problemu.