To pierwszy w Polsce tak szeroko zakrojony program, pozwalający na codzienne monitorowanie i zapisywanie szeregu parametrów życiowych takich jak: temperatury ciała, ciśnienia tętniczego, pulsu, nasycenia krwi tlenem, EKG, poziomu wody w organizmie, masy kostnej, itp.
W zestawie, z którego pacjenci korzystają w domu, znajduje się m.in. spersonalizowany tablet z zainstalowaną aplikacją oraz ciśnieniomierz i przenośne EKG. Pacjent instruowany jest przez aplikację za pomocą komend wyświetlanych na monitorze tableta oraz podawanych głosowo.
Program jest realizowany od kwietnia. Na razie sprzęt testuje 16 osób, ostatecznie ma być ich stu.
Więcej: wiadomosci.onet.pl
Komentarze
[ z 2]
Bardzo ciekawy program, który pozwoli monitorować stan pacjentów z niewydolnością serca. Dzięki temu będzie można łatwiej dobierać terapię pacjentom i szybciej reagować na pogarszające się warunki hemodynamiczne. Polecam śledzić informacje o postępach programu.
Fajnie, że coraz mocniej dorobek ze świata informatyki odnajduje skuteczne zastosowanie w świecie medycyny i dzięki temu poprawiają się szanse pacjentów na skuteczne leczenie, a także na wczesną ingerencję w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Wydaje się, że w związku z kierunkiem zmian współczesnego świata także i w medycynie musi bezwzględnie znajdować swoje odbicie. I właśnie chociażby w taki sposób jak podczas projektowania programów do telemedycyny i informatycznego sprawowania kontroli nad pacjentem możemy obserwować i dostrzegać zmiany, które to za sobą przynosi. Bardzo ważne jest, aby pacjenci dzięki tego rodzaju programów mogą czuć się stale pod kontrolą lekarza i w razie jakichkolwiek wątpliwości mieć świadomość, że osoba, która dysponuje właściwą wiedzą i umiejętnościami stale nadzoruje procesy leczenia. Z resztą nawet samo zniwelowanie napięcia i stresu poprzez poczucie stałej opieki sprawowanej przez lekarza już samo w sobie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań i zdarzeń niepożądanych, do jakich może dojść w związku z chorobą.