5 października br. odbędzie się już szósta edycja Silesia Marathonu. To coraz popularniejsza międzynarodowa impreza dla entuzjastów biegania długich dystansów. W sumie do maratonu, półmaratonu oraz minimaratonu (4 km) zgłosiło się już ponad 1,8 tys. uczestników z 16 krajów świata.
Partnerem Silesia Marathonu są Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, a dzięki temu uczestnicy biegu będą mogli przed startem zbadać bezpłatnie swoje serce w Mobilnej Klinice Serca, która będzie do ich dyspozycji dzień przed biegiem jak i w dniu zawodów. Badania wykonywać będą specjaliści PAKS.
- Nasz udział w Silesia Marathonie nie powinien nikogo dziwić. Zdrowy tryb życia jest najlepszym antidotum na choroby cywilizacyjne, wśród których dominują choroby układu krążenia. Jeśli ktoś chce uciec przed zawałem serca, to bieganie jest na to najlepszym sposobem. A my możemy w tym pomóc - podkreśla prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland - Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.
Oprócz Mobilnej Kliniki Serca PAKS przygotuje dla uczestników zawodów pakiet czterech porad, jak zdrowo przygotować się do biegu oraz piątą część dotyczącą regeneracji organizmu po tak dużym wysiłku fizycznym. W pierwszym z nich specjaliści radzą biegaczom, by raz w roku każdy z nich wykonał badania pracy serca oraz krwi.
- Zestaw takich badań powinien obejmować szczegółową morfologię, badanie poziomu cholesterolu, badanie moczu, echo serca, badanie EKG oraz pomiar ciśnienia, a także test wysiłkowy - wylicza prof. Paweł Buszman. - Wykonanie takich badań, to absolutne minimum i wręcz obowiązek każdego biegacza - podkreśla.
W drugim z przygotowanych przez specjalistów Uzdrowiska Ustroń (razem z PAKS należy do grupy American Heart of Poland) pakietów maratończycy dowiedzą się, jak ważna dla biegaczy jest regeneracja.
- Zabiegi fizjoterapeutyczne, odnowa biologiczna, czyli masaże, kąpiele solankowe i hydromasaż, to idealne uzupełnienie w czasie okresu przygotowawczego. Pozwalają one usunąć z organizmu wszelkie negatywne pozostałości po treningu - przekonuje Ewa Rybicka z Uzdrowiska Ustroń.
Wśród wielu nagród przygotowanych dla uczestników maratonu są m.in. ufundowane przez PAKS dwa tygodniowe pobyty w Uzdrowisku Ustroń, a dla uczestników półmaratonu - dwa pobyty weekendowe. PAKS uruchomi także specjalny fanpage na Facebooku, na którym będzie można znaleźć wiele informacji dotyczących zdrowego biegania.
W tym roku maratończycy pobiegną przez trzy miasta: Katowice, Siemianowice Śląskie oraz Mysłowice. Organizatorzy biegu szacują, że w tegorocznej edycji Silesia Marathonu weźmie udział ponad 5 tysięcy uczestników z Polski i świata.
W poniedziałek (18 sierpnia), w czasie konferencji prasowej w siedzibie PAKS została zaprezentowana aplikacja mobilna (na urządzenia z systemami iOS, Android oraz Windows Phone), pierwsza tego typu, stworzona specjalnie na potrzeby dużej imprezy biegowej, zaprojektowana przez specjalistów JCommerce, we współpracy z organizatorami zawodów.
Aplikacja pozwoli zawodnikom na efektywne przygotowanie się do maratonu oraz wesprze ich na trasie biegu. Dzięki niej można stworzyć indywidualny program treningowy, umożliwiający obserwację własnych postępów każdego dnia. Dokładnie przedstawia trasę maratonu i półmaratonu. Pokazuje lokalizacje kluczowe, takie jak miejsce startu i mety, punkty odżywcze oraz ciekawe miejsca regionu.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl
Komentarze
[ z 5]
Lubię takie akcje! :)
Popieram :)
przyjemne (dla tych co lubią biegać:)) z pożytecznym!
W Polsce jest coraz więcej takich prozdrowotnych akcji! Bardzo fajnie!
Cieszę się, że organizuje się podobne akcje i że dzięki nim zwraca się uwagę na fakt, jak bardzo istotne są akcje prewencyjne które motywują ludzi do przeciwdziałania powikłaniom zdrowotnym i występowaniu niekorzystnych dla zdrowia organizmu zmian prowadzących w konsekwencji do zawału serca. Nie da się nie zauważyć, że aktualnie prowadzony tryb życia przez większą część społeczeństwa jest bardzo niekorzystny dla zdrowia i może prowadzić do wielu zmian czy to w tętnicach czy w samym sercu. Choroby metaboliczne, otyłość, cukrzyca, wysokie stężenie cholesterolu we krwi jest zdecydowanie niepomyślnym kierunkiem zmian w zdrowiu całego społeczeństwa. Nieuchronnie tego rodzaju zaburzenia będą musiały prowadzić do zwiększenia ilości osób dotkniętych zawałami serca. Z całą pewnością również będą powodowały inne, mniej spektakularne powikłania zdrowotne skracające częstość życia i przyczyniające się do przedwczesnych zgonów, albo chociażby powikłań które pochłaniać będą wilczą część finansów społecznych. Warto byłoby zmierzać do tego, aby poprawie uległo zainteresowanie społeczeństwa przeciwdziałaniu zmianom zdrowotnym, a także żeby również przedstawiciele służby zdrowia postarali się zwiększać wiedzę społeczeństwa odnośnie profilaktyki zdrowotnej. Może dzięki temu udało by się wydłużyć czas życia w społeczeństwie, a przynajmniej zmniejszyć nakłady finansowe jakie dotychczas przeznacza się na leczenie.