Najnowsze badanie sugeruje, że witamina D nie daje żadnych korzyści otyłym nastolatkom w zakresie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, a także ryzyka cukrzycy. Ponadto, wyniki badania sugerują, że witamina D może zwiększać poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Pediatric Obesity, jest częścią serii badań przeprowadzonych przez naukowców z Kliniki Mayo, badających otyłość w dzieciństwie.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), współczynnik otyłości wzrósł ponad dwukrotnie wśród dzieci i czterokrotnie wśród młodzieży w ciągu ostatnich 30 lat. Obecnie 1 na 5 amerykańskich nastolatków jest otyłych.

Szereg badań obserwacyjnych wykazało, że niedobór witaminy D może być związany z powikłaniami związanymi z otyłością, takimi jak choroby układu sercowo-naczyniowego i insulinooporność. Wielu pracowników służby zdrowia, w związku z tym, zaleca suplementację wysokimi dawkami witaminy D (niejednokrotnie przekraczającymi 5-krotnie, a nawet 10-krotnie zalecane dzienne spożycie), aby spowolnić lub zapobiec rozwojowi takich powikłań.

Dr Seema Kumar, endokrynolog dziecięcy z Kliniki Mayo, jest jeszcze przed odkryciem jakichkolwiek znaczących korzyści z suplementacji witaminy D u nastolatków, jednak nie wykazała ich do tej pory, pomimo przeprowadzenia czterech badań klinicznych i opublikowania sześciu badań na ten temat w ciągu ostatnich 10 lat.

"Nie mówimy, że powiązania pomiędzy niedoborem witaminy D i chorobami przewlekłymi u dzieci nie istnieją - po prostu nie znalazłam jeszcze żadnego z nich", mówi dr Kumar.

Najczęstszym i najbardziej wydajnym źródłem witaminy D jest światło słoneczne, wraz z najbogatszymi w witaminę D źródłami z żywności takimi jak: olej rybny i tłuste ryby. Jeśli człowiek nie jest w stanie uzyskać zalecanych ilości witaminy z naturalnych źródeł, suplementy witaminy D są zalecane.

Spożywanie zbyt dużej dawki witaminy D może prowadzić do stanu zwanego toksycznością witaminy D lub hiperwitaminozą, potencjalnie powodującym nudności, wymioty i powikłania nerkowe. Jednak nowe badanie wykazało również zwiększony poziom cholesterolu i trójglicerydów –frakcji lipidów znajdujących się w krwi, które mogą zwiększać ryzyko chorób serca.

Dr. Kumar sugeruje, że stwierdzenie to może wynikać ze stosunkowo małej liczby dzieci biorących udział w badaniu (19 otyłych nastolatków w wieku 13-18 z niedoborem witaminy D) i krótkiego czasu trwania badania. W odpowiedzi na te ograniczenia, wzywa do większych, kontrolowanych placebo badań klinicznych w celu zbadania skutków długoterminowych suplementacji witaminy D.

"Nie mówimy, że to jest złe, aby suplementować witaminę D w rozsądnych dawkach, i wiemy, że u najbardziej otyłych nastolatków istnieje niedobór tej witaminy," podsumowuje dr Kumar. "Po prostu twierdzimy, że jeszcze nie wiadomo jak skuteczne jest to w poprawie ogólnego stanu zdrowia u nastolatków. "

Źródło: medicalnewstoday.com