Wcześniejsze badania sugerowały, że niedobór witaminy D może prowadzić do depresji. W odpowiedzi, inne badania proponowały zwiększenie poziomu witaminy D w organizmie dzięki zażywaniu suplementów w ramach zmniejszenia objawów depresji. Jednak nowe badanie, opublikowane w „Psychosomatic Medicine”, odkryło, że nie ma przesłanek, jakoby suplementy witaminy D miały zmniejszać depresję.

Zespół badaczy, kierowany przez dr Jonathana A. Schaffera z Nowego Jorku, prowadził systematyczny przegląd badań klinicznych, które przedstawiały, jak suplementy witaminy D wpływają na depresję. Zespół zidentyfikował siedem prób z udziałem 3191 uczestników, które porównywały skutki suplementacji witaminy D wobec depresji oraz stan bez zażywania witaminy D.


Badacze twierdzą, że wszystkie próby były ograniczone metodologicznymi ograniczeniami, i tylko dwa badania uczestników, którzy chorowali na przewlekłą depresję w badaniu wyjściowym. Badacze odkryli, że zażywanie suplementów witaminy D nie miało wpływu na depresję.

Jednak dalsze badania wykazały z kolei, że u pacjentów z depresją, a zwłaszcza u tych, którzy brali standardowe leki antydepresyjne, suplementacja witaminy D może zmniejszyć objawy depresji. Jednak dr Schaffer twierdzi, że przed ostatecznym wnioskiem trzeba jeszcze raz przeprowadzić badania monitorujące suplementację witaminy D. Na razie może być ona korzystna tylko dla osób z jej niedoborem.

Suplementy witaminy D: brać czy nie brać?

Zażywanie witaminy D w suplementach może zwiększyć szansę na przeżycie raka piersi, zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz raka. Witamina D jest ważna dla naszego organizmu – pomaga regulować wchłanianie wapna i fosforanów w naszych kościach, poprawia również komunikację międzykomórkową.

Głównym źródłem witaminy D jest słońce, chociaż niektóre potrawy, takie jak tłuste ryby, jaja i tłuszcze do smarowania zawierają tę witaminę. Badania opublikowane w „The Lancet Diabetes and Endocrinology” twierdzą, że suplementy witaminy D są mało skuteczne, jeśli chodzi o zmniejszanie częstotliwości występowania zawału serca, chorób serca, udaru, raka i złamań kości.

Niski poziom witaminy D w organizmie jest konsekwencją złego stanu zdrowia, a nie jego przyczyną – badania podważają skuteczności suplementów witaminy D, jeśli chodzi o zapobieganie chorobom.

 

 

Źródło: www.biomedical.pl