Kwas acetylosalicylowy ma udowodnioną skuteczność w prewencji wtórnej występowania zawału serca, udaru mózgu i incydentów sercowo-naczyniowych. Po dokładnym przeanalizowaniu dostępnej literatury autorzy oświadczenia napisali, że korzyści z przyjmowania tego środka w populacji, która nie miała zawału serca, udaru czy zdarzeń sercowo-naczyniowych, nie są jednoznaczne, a terapia niesie za sobą ryzyko krwawienia śródczaszkowego czy z przewodu pokarmowego. Dodatkowo obecne dane nie przemawiają też za podawaniem kwasu acetylosalicylowego osobom bez udaru mózgu czy zawału serca, których rodzina doznała incydentów sercowo-naczyniowych.
Zwrócono jednak uwagę na to, że toczą się obecnie duże badania, które mają na celu jednoznaczne określenie zasadności stosowania kwasu acetylosalicylowego w prewencji zawału serca i udaru. FDA stale monitoruje ich przebieg i wyniki.
Łukasz Januszkiewicz. [Opublikowano dnia: 2014-05-10]. Stanowisko FDA dotyczące kwasu acetylosalicylowego w prewencji pierwotnej. Protokół dostępu: http://www.kardiolog.pl/doniesienia/33966 [Pobrano dnia: 2014-05-20].
Komentarze
[ z 2]
Te zalecenia zmieniają się co chwila, za tydzień okaże się pewnie, że jest wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od badanej grupy metod badawczych. Ja sama patrzę na takie doniesienia z przymrużeniem oczu.
Dokładnie tak jak powiedziała koleżanka powyżej! Jak w końcu mamy leczyć pacjentów i prowadzić profilaktykę zawałów serca, jeśli co chwilę ulegają zmianie wytyczne jakich sugeruje się nam przestrzegać. To bardzo niepokojące i wprowadza wiele zamieszania. Bo też i pacjenci jak mają się czuć, jeśli ich lekarz prowadzący będzie co jakiś czas zmieniał leczenie. Nie świadczy to najlepiej o kompetencjach lekarza i łatwo może wprowadzić chorego w błąd, a także podważyć jego zaufanie co do skuteczności leczenia. Rozumiem, że czasem trudno jest jednoznacznie potwierdzić skuteczność jakiejś terapii, ale bez przesady. Nie można zmieniać oficjalnego zdania z taką częstotliwością jak to mam miejsce w przypadku właśnie kwasu acetylosalicylowego. Skoro nawet my lekarze nie jesteśmy w końcu przekonani jak powinniśmy postępować, to i jak mają się czuć pacjenci jeśli nie zdezorientowani i skołowani tą sytuacją. Czas w końcu zbadać działanie kwasu acetylosalicylowego z wszystkimi możliwymi do osiągnięcia korzyściami i wadami i zdementować lub potwierdzić przypuszczenia i wątpliwości raz na zawsze!