13 lipca 2018 r. w Warszawie odbyło się seminarium dot. projektu „Programu profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa” opracowanego w ramach projektu „Opracowanie koncepcji i założeń merytorycznych programów polityki zdrowotnej planowanych do wdrożenia w procedurze konkursowej” współfinansowanego ze środków Programu Wiedza Edukacja Rozwój - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Spotkanie prowadził Krzysztof Górski - Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia oraz Prof. nadzw. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska - ekspert współpracujący przy opracowaniu programu.
Profesor Kwiatkowska zwróciła uwagę na fakt, iż przewlekłe bóle kręgosłupa odcinka lędźwiowo krzyżowego są jedną z najczęstszych przyczyn absencji chorobowej na świecie i szczegółowo scharakteryzowała zakres opracowanego problemu zdrowotnego, którego celem jest m.in.:
- poprawa świadomości i wiedzy pacjentów oraz pracodawców w zakresie profilaktyki bólów kręgosłupa
- identyfikacja pacjentów z zapalnymi przewlekłymi bólami kręgosłupa
- wprowadzenie działań prewencyjnych, w tym identyfikacji przyczyn niezapalnych przewlekłych bólów kręgosłupa w miejscu pracy.
Po prezentacji odbyła się dyskusja, w której udział wzięli przedstawiciele środowisk medycznych. Toczyła się ona wokół kwestii związanych z populacją planowaną do objęcia programem oraz zakresem działań przewidzianych do realizacji w ramach programu. Wszystkie zgłoszone uwagi i spostrzeżenia mają zostać przeanalizowane w dalszych pracach nad projektem programu.
Planowany termin ogłoszenia naboru realizatorów to grudzień 2018 r.
Komentarze
[ z 8]
Przewlekłe bóle kręgosłupa jest to temat nam znany doskonale. W Polsce bardzo duża grupa społeczeństwa boryka się z tym na co dzień. Uważam ,że są to niestety niepokojące statystyki. Myślę, że powinno się wprowadzić jakiś program promujący wiedzę i sposoby radzenia sobie z różnego typu bólami kręgosłupa. Po drugie powinno się też uświadomić społeczeństwo jak sobie z tym radzić i jaki rodzaj ćwiczeń wykonywać w celu polepszenia kondycji . Wiadomo można skorzystać z rehabilitacji wszelkiego rodzaju masaże i tym podobne zabiegi jednak nie każdego na to stać ,za to inni nie mają po prostu na to czasu. Dbać o swoje zdrowie powinien każdy z nas . Wiadomo ciężarów też dźwigać nie możemy. Co zrobić gdy w pracy coś nam się stanie albo gdy pracodawca wymaga od nas zbyt dużo. Kręgosłup jest dla nas bardzo ważny a niestety jego ból jest dość dotkliwy dlatego często sięgamy po różnego typu maści przeciwbólowe. Metodą prób i błędów sprawdzamy ,które substancje przeciwbólowe znajdująca się w maściach na nas działa. Często wybieramy maści z diklofenakiem lub ketoprofenem dodatkowo wspomagamy się też doustnie tabletkami przeciwbólowymi. I jest nie do końca dobre dla naszego zdrowia. Od dawna wiadomo jak doustne leki przeciwbólowe źle wpływają na nasz żołądek.Więc lepiej działać miejscowo poprzez stosowanie maści i plastrów przeciwbólowych i wiadomo unikać ciężkiej pracy fizycznej będąc w młodym wieku musimy dbać o swój kręgosłup aby móc funkcjonować na starość.
Poruszyła Pani bardzo ważną kwestię. Mianowicie dalekosiężnę konsekwecje jakie niesie za sobą stosowanie leków przeciwbólowych. Wiele osób nie jest w stanie przekonać się do wszelkiego rodzaju ćwiczeń, a najlepszym dla nich rozwiązaniem na pozbycie się bólu są właśnie przeróżne leki czy też maści. Te działające miejscowo niosą za sobą mniejsze konsekwencje. Jednak przewklełe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może skutkować poważnymi uszczerbkami na zdrowiu. Warto jest w miare naszych możliwości odstawić leki i przejść na rehabilitację, nawet wykonywaną w domu ponieważ przynosi ona bardzo dobre efekty. Oczekiwanie na wizytę u fizjoterapety trwa czasami jednak bardzo długo, jednak wydaje mi się , że warto jest poczekać z ćwiczeniami znalezionymi w Internecie właśnie do konsulatacji ze specjalistą. Nie każde bowiem ćwiczenia są dostosowane do każdego pacjenta, każdej wady i można zwyczajnie wyrządzić sobie jeszcze większą krzywdę. Wydaje się, że w oczekiwaniu na wizytę bardzo dobrym rozwiązniem jest wybranie się na basen, a w szczególności pływaniu na plecach. O tej formie aktywności niestety zapominamy, a nie ulega wątpliwościom, że jest to najlepsza dyscyplina dla zdrowia naszego kręgosłupa, zarówno jeżeli chodzi o profilaktykę, ale także i leczenie i rehabilitację. Większość naszych zwyrodnień ludzie nabywają w miejscu pracy. Znacznie mniejszy procent przewklekłych bólów kręgosłupa spowodowanych jest chociażby wypadkami. Z tego jak widać wyciągnieto bardzo ważne wnioski, aby zwiększyć świadomość ludzi, w tym pracodawców jeżeli chodzi o profilaktykę chorób kręgosłupa. Oczywiście są zawody, głównie fizyczne, w których praktycznie niemożliwe jest unikanie przeciążeń. Jednak obserwując czasem liczne place budowy da się dostrzec, że ludzie sami muszą dźwigać ciężkie przedmioty, a z powodzeniem mogłyby je zastąpić małe maszyny. Pracownicy umysłowi zatem mają większą szansę, aby uchronić się przed problemami z kręgosłupem, chociaż istnieje wiele zwolenników teorii, że praca statyczna jest zdecydowanie gorsza. Ja chyba uważam podobnie. W przypadku pracowników, którzy wiele godzin spędzają przed biurkiem warto jest pomyśleć o tym, aby zainwestować w możliwe jak najlepsze fotele. Kolejnym ważnym aspektem jest wprowadzanie zasad ergonimii pracy na każdym stanowisku.
Cóż zgadzam się z wypowiedzą powyżej ale należało by tu jeszcze dodać jak ważna jest identyfikacja zapalnych przewlekłych bólów kręgosłupa. Od dawna wiadomo iż stan zapalny nie jest niczym dobrym .Niesie ze sobą zagrożenie dla naszego zdrowia. Nie mając wiedzy fachowej sami możemy mieć problem z wyleczeniem takiego stanu. A z chodzeniem do lekarza specjalisty bywa różnie nie każdy ma czas aby do niego dotrzeć w drugą stronę .Mimo chęci udania się na wizytę odstrasza niestety nas długi czas oczekiwania. Wiadomo najważniejszą rolę w przypadku przewlekłego bólu kręgosłupa odkrywa postawienie właściwej diagnozy .Djagnoza ta jest niezbędna w celu właściwego leczenia. Nie powinniśmy o tym zapominać ,dlatego warto by przeszkolić pracodawców i pracowników jak takie stany rozpoznawać .Czym się różnią i na co należy zwracać uwagę przy ostrych bólach kręgosłupa.Leki przeciwbólowe załatwiają sprawy tylko na chwilę później stajemy się bardziej odporni na nie. Powinno się po nie sięgać tylko w ostateczności.
Bardzo dobrze, że takie akcje będą miały miejsce. W dzisiejszych czasach widać doskonale postęp diagnostyki, także bólów kręgosłupa. Przypadłość ta dotyczy coraz większej liczby nie tylko seniorów, ale i młodszych osób. Według statystyk jedna na pięć dorosłych osób cierpi na ból kręgosłupa od co najmniej 3 miesięcy. Wiele dolegliwości powodują choroby zapalne. Mam nadzieję, że program ten wyjaśni wielu ludziom złożoność tej choroby. Bardzo wiele elementów codziennego życia wpływa na nasz kręgosłup. Otyłość, a nawet rodzaj noszonego obuwia. Palenie tytoniu, stres, siedzący tryb życia oraz niewłaściwa postawa ciała podczas wykonywania pracy także mają ogromny wpływ na kondycję kręgosłupa. Choć ból pleców jest powszechnym problemem, jego przyczyny często nie są jasne. A to bardzo ważne, bo w zależności od charakteru bólu, wdraża się odpowiednie leczenie. Błędna jest wiara w to, że samodzielnie można sobie poradzić z problemem z pomocą leków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty. Choroby powodujące zapalny ból pleców mogą mieć poważny wpływ na życie człowieka. Sprawiają, że wykonywanie codziennych czynności, takich jak praca zawodowa, sport, a nawet sen, stają się trudne lub niemożliwe.
Zgadzam się z przedmówczyniami w 100 procentach. Pamiętajmy, że we wszystkich chorobach najważniejsza jest profilaktyka. W końcu stare przysłowie jest nadal jak najbardziej aktualne - lepiej zapobiegać, niż leczyć. Z czasem niektóre choroby kręgosłupa mogą prowadzić do ograniczenia ruchomości stawów, a w ciężkich przypadkach nawet zrośnięcia się kręgosłupa. Zazwyczaj, gdy dokucza nam ludzkie rusztowanie lub jego okolice, z problemem próbujemy radzić sobie sami, winę zrzucając na "słaby" kręgosłup i tryb życia. Tymczasem: takie dolegliwości może powodować wiele innych czynników, w tym poważne choroby narządów wewnętrznych. Zapalny ból pleców może wpływać na nasze życie na wiele sposobów. Ważne jest, by wspólnie z lekarzem ustalić, czy ból, który odczuwamy, ma charakter zapalny, ponieważ od tego zależy sposób jego leczenia. Wczesne rozpoznanie jest ważne także ze względu na fakt, że niektóre choroby i stany będące przyczyną bólu pleców z czasem ulegają pogorszeniu. Mimo że ćwiczenia fizyczne i łatwo dostępne leki przeciwbólowe mogą eliminować niektóre z objawów, zawsze należy zwrócić się do lekarza, by ustalił właściwą diagnozę. I właśnie po to potrzebne jest więcej takicj akcji, by uświadamiać ludzi, że nie trzeba żyć z bólem, że możliwe jest jego całkowite wyleczenie.
To dobrze, że Ministerstwo Zdrowia zwróciło uwagę na ten problem - w końcu dotyczy on prawie każdego z obywateli. Kręgosłup jest odpowiedzialny za prawidłową postawę ciała, a także większość ruchów, które wykonujemy. Kiedy bolą plecy, codzienne czynności mogą stać się wręcz torturą. Aktywności, które kiedyś sprawiały przyjemność, dziś mogą być przyczyną grymasu na twarzy i zaciśniętych warg. Bóle pleców i kręgosłupa (a wśród nich zwłaszcza bóle krzyża) są najczęściej zgłaszanymi przez mieszkańców państw uprzemysłowionych dolegliwościami bólowymi. Można mówić o swojego rodzaju epidemii. Szacuje się, że większość z nas w jakimś okresie swojego życia będzie cierpiała z powodu bólu pleców i kręgosłupa. O powadze problemu świadczy fakt, że często uniemożliwiają one pracę i są przyczyną przejścia na rentę. Wiele osób obwinia siedzący tryb życia i brak jakiegokolwiek ruchu (dziś przecież niemal każdy ma samochód, a pracę wykonują za nas maszyny) za powstawanie dolegliwości bólowych związanych z kręgosłupem. Ból pleców prawie u każdego objawia się w inny sposób, co sprawia, że również terapia musi być zindywidualizowana, przygotowana specjalnie dla danej osoby. Mam nadzieję, że takie seminaria uczulą zarówno lekarzy, jak i pacjentów na problem przewlekłego bólu kręgosłupa.
maromaro2- Ostatnie zdanie w Pana wypowiedzi podzielam w stu procentach. Okazało się bowiem, że wiele osób pracujących za biurkiem, na stojąco, ogólnie rzecz biorąc statycznie nie wiedzą nawet co oznacza termin “ergonomia”, a chyba większość z tych osób przechodziło szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wydaje mi się, że termin ten właśnie powinien być rozwijany na tego typu spotkaniach, aby ludzie wiedzieli jakie pozycje należy przyjmować, a jakich unikać podczas pracy. To wydaje się być podstawą tego, aby chronić pracowników przed licznymi schorzeniami, nie tylko kręgosłupa, aby jak najdłużej ta osoba była wydajna. To oczywiście aspekt poboczny, ale chodzi tu przecież o ludzkie zdrowie! Osoby te w przerwach od pracy powinny wykonywać różne ćwiczenia rozciągające, które w znacznym stopniu redukują ryzyko wystąpienia wszelkiego rodzaju schorzeń. Z czasem grozi nam coraz większa liczba pacjentów, którzy skarżyć się będą na dolegliwości ze strony kręgosłupa. Związane jest to bardzo często z nakładającymi się na siebie czynnikami np. spora część starszych ludzi postanawia poświęcić więcej czasu na to aby pracować i godnie żyć, niż przeznaczyć ten czas na odpoczynek w gronie najbliższych, co skutkuje tym, że więcej czasu przebywamy w niefizjologicznych dla nas pozycjach. Kolejnym problemem, którego skutki oddziaływują na wiele układów jest to, że nie mamy w zwyczaju poświęcania swojego wolnego czasu na aktywność fizyczną czy wszelkiego rodzaju ćwiczenia rozciągające. Sporym problemem w polskim społeczeństwie jest to, że mamy bardzo duży dostęp to wszelkiego rodzaju środków przeciwbólowych bez recepty. Polak myśli, że wzięcie tabletki załatwia sprawę ponieważ w danym momencie nie odczuwamy bólu. Jest dokładnie odwrotnie. Brak uczucia bólu nie daje nam sygnału do tego, że coś jest nie tak, w konsekwencji nic z tym problemem nie robi, a on narasta, aż osiąga rozmiar, z którym trudno jest sobie poradzić. Niestety większość z nas jest sama sobie winna. Bardzo dobrze, że zwołano takie seminarium, ponieważ problem, który dotyczy bardzo dużej grupy Polaków należy rozwiązywać jak najszybciej. W tym wypadku potrzebny jest bardzo dobrze opracowany program poruszający profilaktykę, leczenie oraz rehabilitację pacjentów.
Spotkania o tej tematyce są jak najbardziej potrzebne w naszym kraju. Nasi obywatele zwykle nie dbają o kręgosłup co skutkuje sporymi problemami w przyszłości. Sytuację trzeba rozwiązać na każdym szczeblu. Mianowicie trzeba zająć się profilaktyką, leczeniem oraz rehabilitacją, z naciskiem na tą pierwszą, która jest najtańszą formą niesienia pomocy. Zarówno dla państwa jak i dla samego pacjenta. W dzisiejszych czasach, w których człowiek porusza się coraz mniej, a siedzący tryb życia w znacznym stopniu góruje nad aktywnością fizyczną, jest to temat wymagający szybkiego działania. Obecnie blisko 40 Polaków w ogóle nie podejmuje aktywności fizycznej. To przekłada się na szereg skutków ubocznych w tym bólów kręgosłupa. Oczywiście tworzone są coraz to nowsze technologie, które pozwalają uśmierzyć nawet bardzo duży ból, jednak miną lata, że staną się one dostępne dla każdego pacjenta bez znacznej refundacji, a są to urządzenia drogie. Warto więc pomyśleć o ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających mięśnie utrzymujące kręgosłup we właściwej pozycji. To w dużej mierze chroni przed wszelkimi zwyrodnieniami, które są przyczyną przewlekłego bólu. Bardzo dużym problemem, który obecnie dotyka coraz większą liczbę dzieci są wady kręgosłupa. Nie trzeba doszukiwać się nie wiadomo jakich przyczyn. Wystarczy udać się do pierwszej lepszej klasy w szkole i zerknąć jak siedzą dzieci w ławkach. Bardzo dobrze, że są one rozmieszczane w zależności od wzrostu przy odpowiednio dobrych ławkach, na dostosowanych krzesłach, ale co z tego jeżeli siedzą one w taki sposób, że o wadę postawy bardzo łatwo. Rozumiem, że nauczyciele mają często problem z zapanowaniem nad całą klasą, jednak myślę, że warto aby przywiązywali oni wagę do tego jak dzieci siedzą w ławkach. To samo tyczy się bilansów przeprowadzanych przez szkolne pielęgniarki. Wśród wielu badanych rzeczy powinno zwracać się uwagę na to czy postawa dziecka jest prawidłowa. Często jest to jednak pomijane wykonując tylko ważenie oraz mierzenie wzrostu. Wynika to zwykle z tego, że pielęgniarka nie ma na to czasu. Tu pojawia się jak prawie wszędzie obecnie w służbie zdrowia- problem brak kadrowych. Doskonale widzimy na jak wielu rzeczach odbija się mała liczba lekarzy. To jak zadbamy o kręgosłupy naszych dzieci będzie miało odbicie na ich zdrowi w przyszłości. Odpowiednia profilaktyka we wczesnym wieku jest ważna, aby kręgosłup miał odpowiedni kształt i nie był przyczyną zwyrodnień w przyszłości. To uchroni te osoby przed przewlekłymi bólami, które na dłuższą metę potrafią niekorzystnie wpłynąć na nasze funkcjonowanie.