Polskie Towarzystwo Kardiologiczne uruchomiło portal „Co (dalej) po zawale?”. Chorzy znajdą w nim najważniejsze informacje związane z codziennym funkcjonowaniem po przebytym zawale serca.

Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Każdego dnia blisko 300 osób przechodzi zawał, a ich dalsze rokowania zależą od wielu czynników m.in. takich jak: rozległość zawału, szybka interwencja kardiologiczna czy też brak wczesnych powikłań pozawałowych. Zastosowanie odpowiedniego leczenia daje szansę na odwrócenie zmian pozawałowych, o ile optymalna terapia nie zostanie udzielona zbyt późno (powyżej 12 godzin) - wówczas rokowanie związane z powrotem do zdrowia znacznie się zmniejsza.
 
Zdaniem kardiologów chory, który posiądzie odpowiednia wiedzę na temat tego, jak funkcjonować po przebytym zawale, będzie żył nie tylko dłużej, ale i lepiej.

- Edukacja to bardzo ważny element terapii, która w przypadku populacji chorych po zawale trwa zwykle do końca życia – mówi prof. Zbigniew Kalarus, Prezes PTK – Dlatego zależy nam, aby dotrzeć z przekazem do jak największej grupy pacjentów oraz ich rodzin. Liczymy, że uruchomienie dedykowanego im portalu nam w tym pomoże.

Portal copozawale.pl ma stanowić kompendium wiedzy dla osób, które doświadczyły zawału, a także ich bliskich. Platforma ma konstrukcję modułową i została podzielona na sekcje. Umieszczono w nich najważniejsze informacje na temat objawów zawału, farmakoterapii, właściwego odżywiania oraz zalecanej aktywności fizycznej.

Dodatkowo chory znajdzie na portalu odpowiedzi na wiele pytań związanych z codziennym funkcjonowaniem, które zostały opracowane przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.


Więcej: copozawale.pl