Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

 1. Rekordowa liczba przeszczepów narządów w Polsce w 2023 r.
  W minionym roku przeszczepiono w naszym kraju rekordową liczbę ponad 1800 narządów pozyskanych od zmarłych dawców - wynika z najnowszych danych Poltransplant. Tak wielu transplantacji nigdy w Polsce jeszcze nie było.
 2. Rzecznik prasowy MZ o dostępności do szczepionek przeciw COVID-19 i przyszłości terapii dla pacjentów ze spektrum autyzmu
  4 stycznia odbył się briefing rzecznika prasowego Ministerstwa Zdrowia na temat bieżących spraw w ochronie zdrowia. Rzecznik mówił m.in. o dostępność do szczepionek przeciw COVID-19 oraz terapii dla pacjentów w spektrum autyzmu
 3. Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa ABM
  Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zdecydowała o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa Agencji Badań Medycznych - poinformował w czwartek (4 stycznia) rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Damian Kuraś.
 4. Nowe zasady refundacji pasków do glukometru
  Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady refundacji pasków do mierzenia poziomu glukozy we krwi. Resort zdrowia doprecyzował, kiedy może zostać wystawione kolejne i nowe zlecenie na sensory do pomiaru poziomu cukru we krwi.
 5. Napoje energetyczne tylko dla pełnoletnich. Przepisy weszły w życie
  1 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy o zakazie sprzedaży energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny, niepełnoletnim.
 6. Damian Kuraś nowym rzecznikiem prasowym Ministerstwa Zdrowia
  Damian Kuraś został od 3 stycznia rzecznikiem prasowym Ministerstwa Zdrowia - poinformowano na stronie internetowej resortu.
 7. Minister nauki: weryfikacja nowo powołanych kierunków lekarskich w najbliższych tygodniach
  W najbliższych tygodniach Polska Komisja Akredytacyjne rozpocznie weryfikację niedawno powołanych kierunków lekarskich - zapowiedział w czwartek w rozmowie z PAP szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Podkreślił, że studenci sprawdzanych uczelni nie muszą się jednak obawiać nagłego zamknięcia kierunku.
 8. NFZ: Nowa numeracja wyrobów medycznych według kodów
  Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że od 1 stycznia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie zmieniające w sprawie wykazu wyrobów medycznych, które wprowadziło nową numerację wyrobów według kodów, a nie jak dotychczas liczb porządkowych.
 9. Popularny, silny lek przeciwbólowy na nowej liście substancji zakazanych w sporcie
  Światowa Agencja Antydopingowa zaktualizowała listę substancji i metod zabronionych w sporcie, która będzie obowiązywać w 2024 roku. Znalazł się na niej popularny, silnie działający lek przeciwbólowy z grupy opioidów, po który dotychczas chętnie sięgali zwłaszcza piłkarze. Substancje są wpisywane na listę m.in. ze względu na potencjalnie negatywny wpływ na zdrowie sportowców.
 10. Weszły w życie nowe przepisy ws. kart urodzenia i zgonu
  Resort zdrowia wydał komunikat w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. nowych przepisów dotyczących kart urodzenia, kart martwego urodzenia oraz kart zgonu.