Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

 1. Założenia programu in vitro
  Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła założenia programu in vitro, który wejdzie w życie 1 czerwca 2024 r.
 2. ChatGPT oblał polski egzamin z chorób wewnętrznych
  Nawet najbardziej wyrafinowane algorytmy i technologie nie mogą diagnozować i leczyć chorób bez udziału człowieka - stwierdzili naukowcy z Collegium Medicum UMK, po tym, jak w zaprojektowanym przez nich badaniu ChatGPT „oblał” egzamin z interny.
 3. Zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym
  Na stronie KPRM poinformowano, że na podstawie zebranych doświadczeń z funkcjonowania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, zwanego dalej „PRM”, zidentyfikowano zagadnienia wymagające uregulowania od nowa, bądź zmiany albo uzupełnienia już istniejących rozwiązań.
 4. Zmiany w przepisach dot. opasek dla pacjentów w szpitalach
  Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że 6 kwietnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2024 r. w sprawie warunków, sposobu i trybu zaopatrywania pacjentów szpitala w znaki identyfikacyjne oraz sposobu postępowania w razie stwierdzenia ich braku.
 5. Komunikat NFZ w sprawie wzmożonej aktywności w systemie eWUŚ
  Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą zajmują się odpowiednie służby.
 6. Kary za brak lekarza w ZRMS. MZ przedłuża abolicję
  Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia MZ zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Przedłuża ono abolicję na kary umowne nakładane przez NFZ w przypadku nie zapewnienia lekarza systemu w ZRMS do 31 grudnia 2024 r.
 7. MZ chce jednej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich zawodów medycznych, jest projekt
  Ministerstwo Zdrowia chce utworzenie jednej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich medycznych grup zawodowych. Ma to, jak uzasadnia resort, zapewnić jednolity, wysoki standard szkoleń. Projekt w tej sprawie trafił w czwartek do konsultacji.
 8. Zniwelowanie barier w dostępie do szczepień sposobem na podniesienie wyszczepialności w Polsce
  W obliczu wyzwań zdrowotnych, z jakimi mierzy się współczesne społeczeństwo, szczególnego znaczenia nabiera profilaktyka chorób zakaźnych. Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, kluczem do osiągnięcia wysokiego poziomu wyszczepialności jest usunięcie barier w dostępie do szczepień.
 9. Umów swojego nastolatka przez mojeIKP na szczepienie przeciw HPV
  Umów swojego nastolatka przez mojeIKP na szczepienie przeciw HPV. Zabezpieczysz go w ten sposób przed nowotworami, które powoduje ten wirus. Szczepionka jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11, a nie skończyli jeszcze 14 lat - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.
 10. Pierwszeństwo lekarza nad pacjentem w dostępie do wyników jego badań
  Wbrew obiegowej opinii to nie pacjent, a lekarz zlecający konkretne badanie powinien w pierwszej kolejności otrzymać jego wyniki z laboratorium - przekonują analitycy portalu Prawo.pl, interpretujący rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia.