Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. Komunikat Prezesa NFZ ws. realizacji programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego
    Zgodnie z ustawą o zawodzie farmaceuty, farmaceuta jest niezależny i samodzielny w podejmowaniu decyzji w zakresie czynności zawodowych - czytamy w Komunikacie Prezesa NFZ ws. realizacji programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.
  2. RPP: Placówka medyczna ma obowiązek wysyłki pacjentowi dokumentacji medycznej na jego żądanie
    Placówka medyczna ma obowiązek wysyłki pacjentowi, na jego żądanie, dokumentacji medycznej pocztą. Sąd potwierdza stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta.
  3. Posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia
    14 maja br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele największych reprezentatywnych central związków zawodowych oraz organizacji pracodawców, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, AOTMiT, NFZ, Głównego Inspektoratu Pracy, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Posiedzenie prowadził Wiceminister Marek Kos.
  4. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu najlepszą polską uczelnią medyczną
    Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w opublikowanym w poniedziałek najnowszym Center for World University Rankings (CWUR) znalazł się na pierwszym miejscu wśród uczelni medycznych w Polsce. Jest też najwyżej notowaną uczelnią z Wrocławia.
  5. Pierwszy na świecie symulator szkoleniowy do badań siatkówki wcześniaków ROP
    Klinika Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu otrzymała pierwszy na świecie symulator szkoleniowy do badań siatkówki wcześniaków ROP, zakupiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
  6. 150 pediatrycznych transplantacji serc w SCCS
    W kwietniu zespół z Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci wykonał 150. transplantacje serca u dziecka w Śląskim Centrum Chorób Serca.
  7. 1029 dni - od rejestracji do refundacji
    Polak czeka ponad trzy lata na refundację innowacyjnego leku, który został zarejestrowany przez unijny urząd regulacyjny. Choć wyprzedzamy pod tym względem Węgrów i gonimy Słowaków oraz Czechów, nadal w gorszym położeniu pozostają pacjenci z chorobami przewlekłymi, w tym cukrzycą – zaznacza Michał Byliniak, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.
  8. Prof. Wojciech Fendler nowym prezesem Agencji Badań Medycznych
    Agencja Badań Medycznych pogratulowała w mediach społecznościowych prof. Wojciechowi Fendlerowi, który obejmie stanowisko prezesa ABM. "Jesteśmy dumni, że tak wybitny naukowiec dołączy do Agencji" – napisała na platformie X.
  9. GUS o aptekach i punktach aptecznych w 2023 roku
    W końcu 2023 r. działalność prowadziło 11,5 tys. aptek (ogólnodostępnych i zakładowych) oraz 1,1 tys. punktów aptecznych, w których pracowało 57,8 tys. magistrów farmacji i techników farmaceutycznych - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
  10. W ostatniej dekadzie niemal dwukrotnie wzrosła liczba zachorowań na czerniaka
    Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce gwałtownie rośnie. W ostatniej dekadzie uległa ona niemal podwojeniu – mówili eksperci na spotkaniu prasowym zorganizowanym w stolicy w ramach Tygodnia Świadomości Czerniaka.