Magazyn „The Lancet” we wrześniu opublikował pierwsze na świecie międzynarodowe standardy dotyczące rozwoju dzieci w okresie prenatalnym i tuż po urodzeniu. Pozwolą one klasyfikować wagę i wzrost maluszków, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego czy miejsca urodzenia.
   
Projekt  INTERGROWTH-21st  został sfinansowany przez fundację najbogatszego człowieka na świecie Billa Gatesa i jego żony – Bill & Melinda Gates Foundation. Zrealizowali go natomiast naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Zbadali oni maleńkie pociechy aż 60 tys. ciężarnych kobiet-  z Brazylii, Chin, Indii, Kenii, USA oraz kilku innych wysokorozwiniętych krajów. Okazało się, że na całym świecie, niezależnie od szerokości geograficznej, dzieci w brzuchach matek, prowadzących zdrowy tryb życia i u których ciąża przebiegała bez powikłań, rozwijają się podobnie pod względem wzrostu i wagi.

Głównym celem badań było stworzenie statystycznych opracowanych standardów dot. prawidłowych rozmiarów dziecka w czasie ciąży (mierzonych za pomocą USG) i tuż po jego przyjściu na świat, w zależności od fazy ciąży, w której się urodzi (waga, długość ciała i obwód głowy).

Dzięki nim lekarze mogą np. ocenić czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz czy ma tendencję do niedowagi lub nadwagi, a tym samym, czy rodzice zapewniają mu odpowiednie warunki do rozwoju, np. stosują odpowiednią dietę. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ już w najmłodszych latach życia kształtuje się tendencja do różnych chorób, np. otyłości.

Dla lekarzy z całego świata
Obecnie lekarze ginekolodzy, położnicy i pediatrzy na całym świecie stosują aż 100 różnych tabel prawidłowego rozwoju dzieci w czasie ciąży i tuż po urodzeniu, stworzonych na podstawie lokalnych badań. Często nie spełniają one jednak swojej roli. Szacuje się, że aż 13 mln noworodków powinno być uznanych jako niedożywione i odpowiednio dokarmianych, podczas gdy zgodnie z lokalnymi standardami są klasyfikowane jako „normalne”.

Co roku na świecie rodzi się  aż 120 mln dzieci. Razem z opracowaniem WHO dot. rozwoju dzieci od 0 do 5 roku życia (WHO Child Groh Standards) – stosowanym w 140 krajach – nowe standardy dostarczą lekarzom narzędzi do monitorowania rozwoju dzieci od wczesnej ciąży po okres wczesnoszkolny.

"Mamy nadzieję, że ich szerokie zastosowanie przyczyni się do poprawy wskaźników urodzeń oraz  zmniejszenia przypadków śmierci okołoporodowej i zachorowalności noworodków na całym świecie"– powiedział profesor Zulfiqar Bhutta z uniwersytetu im. Aga Khan w Karaczi (Pakistan), przewodniczący komitetu badawczego projektu INTERGROWTH-21st, na co dzień pracujący w szpitalu dziecięcym w Toronto.



Źródło: www.pulsmedycyny.pl