Noworodki z niską masą urodzeniową w porównaniu z rówieśnikami z normalną masą ciała mają lepszą wydolność sercowo-oddechową w późniejszym okresie życia. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Karolinska Institutet w Szwecji, opublikowanego w czasopiśmie JAHA.

Dobra kondycja sercowo-naczyniowa - czyli zdolność organizmu do dostarczania mięśniom tlenu podczas długotrwałego wysiłku fizycznego - jest ważna dla zachowania zdrowia i może zmniejszyć ryzyko wielu chorób i przedwczesnej śmierci. Alarmujący jest fakt, że sprawność sercowo-oddechowa obniża się na całym świecie, zarówno w przypadku młodzieży, jak i dorosłych. Ostatnie badania wykazały, że odsetek szwedzkich dorosłych o niskiej wydolności sercowo-oddechowej wzrósł prawie dwukrotnie z 27% w 1995 roku do 46% w 2017 roku.

Biorąc pod uwagę jego wpływ na zdrowie publiczne, rośnie zainteresowanie zrozumieniem przyczyn słabej sprawności sercowo-naczyniowej. Naukowcy zidentyfikowali zarówno brak aktywności fizycznej, jak i czynniki genetyczne jako ważne determinanty. Przedwczesny poród i związana z nim niska waga urodzeniowa były również związane z niską sprawnością sercowo-oddechową w późniejszym okresie życia. W tym badaniu naukowcy chcieli zbadać, czy niska waga urodzeniowa odgrywała rolę w sprawności krążeniowo-oddechowej u osób urodzonych między 37-41 tygodniu ciąży.

Naukowy prześledzili ponad 280.000 mężczyzn od urodzenia do poboru do wojska w wieku 17-24 lat, korzystając ze szwedzkich rejestrów ludności. Przy poborze do wojska mężczyźni poddali się badaniu fizykalnemu, które obejmowało ocenę ich maksymalnej sprawności aerobowej na ergometrze rowerowym. Badacze stwierdzili, że urodzeni z wyższymi masami urodzeniowymi znacznie lepiej radzili sobie w teście sprawności kardiologicznej i oddechowej. Na każde 450 gramów dodatkowej wagi przy porodzie, u dziecka urodzonego w 40 tygodniu życia, maksymalna wydajność pracy na rowerze wzrosła średnio o 7,9 wata.

Związek ten był stabilny we wszystkich kategoriach wskaźnika masy ciała (BMI) w młodym wieku dorosłym i był w dużej mierze podobny w analizie podzbioru ponad 52.000 rodzeństwa, co sugeruje, że BMI i wspólne genetyczne i środowiskowe czynniki same w sobie nie mogą wyjaśnić związku między masą urodzeniową a sprawnością sercowo-oddechową.

"Wielkość obserwowanej przez nas różnicy jest alarmująca" - mówi Daniel Berglind, badacz z Departamentu Globalnego Zdrowia Publicznego w Karolinska Institutet i odpowiadający mu autor. "Zaobserwowany wzrost o 7,9 W na każde 450 gramów dodatkowej wagi przy porodzie, u dziecka urodzonego w 40 tygodniu życia, przekłada się na około 1,34 wzrostu ekwiwalentu metabolicznego (MET), co wiąże się z 13-procentową różnicą w ryzyku przedwczesnej śmierci i 15-procentową różnicą w ryzyku rozwoju chorób układu krążenia. Takie różnice w śmiertelności są podobne do efektu 7-centymetrowej redukcji obwodu talii".

Naukowcy uważają, że wyniki te mają znaczenie dla zdrowia publicznego, ponieważ około 15 procent urodzonych na świecie dzieci w chwili urodzenia waży mniej niż 2,5 kg, a sprawność sercowo-naczyniowa ma istotny wpływ na zdrowie dorosłych.

"Zapewnienie odpowiedniej opieki prenatalnej może być skutecznym sposobem na poprawę zdrowia dorosłych nie tylko poprzez zapobieganie stwierdzonym szkodom związanym z niską masą urodzeniową, ale także poprzez poprawę sprawności sercowo-oddechowej" - mówi Viktor H. Ahlqvist, badacz z Departamentu Globalnego Zdrowia Publicznego, jeden z autorów badania.

Źródło: sciencedaily.com