Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii z Opola oraz dziewięciu innych beneficjentów podpisało w piątek, 21 kwietnia 2017 roku, umowy na realizację projektów w ramach programu zatytułowanego „Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych – poprawa opieki nad matką i dzieckiem”. Wartość przewidzianego na ten cel dofinansowania to ponad 33,8 mln złotych.
– To jeden z pierwszych programów adresowanych bezpośrednio do ludzi. Nie dla szpitali, nie na zakup sprzętu, ale na badania, szczepienia i opiekę. Największą wartością programu będzie to, co przekażemy kobietom, dzieciom, środowisku – powiedział dr Edward Puchała, dyrektor Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
Centrum Ginekologii realizować będzie projekt o wartości ponad 7,5 mln złotych, który zakłada przeprowadzenie badań prenatalnych dla kobiet do 35 roku życia, szczepienia dla dzieci do drugiego roku życia przeciwko pneumokokom oraz szeroko zakrojone poradnictwo dla mam i ich pociech.
Projekt o wartości prawie 2 mln złotych zamierza zrealizować Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu „SCOB” Marcin Rękawek. Projekt nosi tytuł „Zdrowa matka i dziecko – z szansą na lepsze jutro” i będzie prowadzony do kwietnia 2019 roku. W planach jest – jak informuje Mateusz Grabelus, menadżer projektu – przeprowadzenie 980 badań prenatalnych wśród pań z powiatów strzeleckiego, krapkowickiego, głubczyckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego oraz zaszczepienie przeciw pneumokokom 500 dzieci. Dziesięcioro z nich przejdzie – jeśli będzie taka potrzeba – pogłębioną diagnostykę rozwoju psychofizycznego i otrzyma wsparcie rehabilitacyjne.
Dziesięć projektów obejmie swoim zasięgiem cały region. Przewidziano w nich m.in. badania prenatalne dla kobiet poniżej 35 roku życia, pozwalajace na wczesne wykrycie wad rozwojowych i możliwość wczesnej reakcji w leczeniu płodu, mobilną opiekę okołoporodową (m.in. mobilne szkoły rodzenia, rozszerzoną opiekę położnej środowiskowej, wczesną rehabilitację kobiet po porodzie i wsparcie kobiet po ciąży mnogiej), specjalistyczne poradnictwo dla rodziców (psychologiczne, dietetyczne, fizjoterapeutyczne), pogłębioną diagnostykę rozwoju psychomotorycznego dziecka, poradnictwo multidyscyplinarnego zespołu ds. żywienia dzieci, szczególną opiekę nad dziećmi obciążonymi kariologicznie, opiekę psychologiczną dzieci i rodziców oraz profilaktykę zakażeń pneumokokowych (szczepienia) dzieci od 6 tygodnia życia do 2 roku życia.
W ramach programu ma zostać przebadanych 16 tysięcy kobiet i 17 tysięcy dzieci, 9 tys. maluchów zostanie zaszczepionych przeciwko pneumokokom.
Komentarze
[ z 4]
Każde dziecko po urodzeniu powinno być objęte jak najlepszą opieką i nie może zdarzyć się sytuacja, w której czegoś będzie brakowało.
Wiele kobiet obawia się standardów opieki i tego jak będą traktowane w szpitalu. Każda marzy o tym by przyjście dziecka na świat było radosnym wydarzeniem a nie kojarzyło się ze złym traktowaniem. Najważniejsze jednak jest bezpieczeństwo mamy i dziecka. Warto inwestować w oddziały ginekologiczno-położnicze. Na oddziałach ginekologicznych największą uwagę zwraca się oczywiście na efektywność leczenia. Samopoczucie oraz stan psychiczny pacjentek jest kwestią drugorzędną. Uważam, że obecność psychologa i możliwość rozmowy z nim powinna być stałym elementem opieki medycznej. Pacjentki trafiają na oddział z różnymi problemami, często same nie potrafią poradzić sobie z emocjami, a nie każda ma bliskich którzy pomogą przetrwać trudny okres. Cieszę się, że w programie zawarto również odpowiedź na potrzeby przyszłych mam takie jak opieka okołoprodowa i psychologiczna.
Mam spore obawy czy suma jaką ofiarowano na ten cel będzie wystarczająca dla zaspokojenia potrzeb. Nie mniej jednak zdecydowanie cieszy, że chociaż te najbardziej podstawowe uda się dzięki temu pokryć. Jest to bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku jeśli będziemy zaniedbywać poziom opieki medycznej jaka świadczona jest w szpitalach na oddziałach zajmujących się opieką nad kobietami w ciąży i połogu to nie uda nam się przekonać społeczeństwa do tego, aby ufały personelowi szpitala i żeby starali się o dzieci. Poród w fatalnych warunkach potrafi być na prawdę traumatycznym przeżyciem dla człowieka. A to już sprawia, że nie tak łatwo zacząć planować kolejne dziecko zdając sobie sprawę z tego jak będzie przebiegał kolejny poród. Inna kwestia już nie chodzi też o sam komfort kobiety. Warto starać się opiekować naszymi pacjentami najlepiej jak potrafimy. Zwłaszcza dziećmi i kobietami w połogu. Wydaje mi się, że jest to grupa pacjentów której najmocniej powinniśmy starać się pomagać i dbać o ich właściwy komfort psychiczny. Chociażby ze względu na to, że oni sami ze względu na wiek lub szczególny stan nie są w stanie samodzielnie się sobą zaopiekować.
To świetne informacje! W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o tym, że standardy opieki okołoporodowej mają ulec bardzo dużej zmianie. Dzięki dodatkowym środkom finansowym istnieje możliwość zaopatrzenia szpitali w dużo lepszy sprzęt, który zwiększy komfort pobytu matki i dziecka w szpitalu. Pamiętajmy, że okres okołoporodowy powinien być w jak największym stopniu pozbawiony wszelkiego stresu, który jest niekorzystny zarówno podczas ostatnich dni ciąży, a także od razu po porodzie. W tym przypadku postawiono jednak na nieco inne sprawy, które są niezmiernie ważne. Na skutek niepokoju oraz stresu pokarm może w dużo mniejszej ilości wypływać z piersi matki, co skutkuje tym, że jest on w mniejszej ilości spożywany przez dziecko. Jeżeli matka zauważy, że jej dziecko przejdzie szereg badań podczas, których zdiagnozowane będą mogły być różne zaburzenia, to będą one zwyczajnie dużo bardziej spokojniejsze. Świetną opcją jest też możliwość wykonywania badań prenatalnych, które przecież pozwalają stwierdzić czy dziecko rozwija się w prawidłowy sposób i nie wymaga dodatkowego leczenia. Poruszone zostały jeszcze dwie niezmiernie ważne kwestie. Po pierwsze rodzicom zostaną przekazane informacje odnośnie konieczności wykonywania szczepień. W dzisiejszych czasach nie wszyscy rodzice są zdania, że szczepienia są konieczne. W tym programie mowa jest o profilaktyce przeciwko powikłaniom wywołanym przez pneumokoki. Niektóre z nich stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Inna kwestią jest również to, że rodzicom będą przedstawione odpowiednie informacje odnośnie odżywiania swoich dzieci. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach dzieci spożywają zdecydowanie za dużo pokarmów, które nie są pełnowartościowe oraz jedzone o stałych porach. To przyczynia się do coraz częstszych problemów dzieci oraz młodzieży z nadwagą oraz otyłością.