Ruszają konsultacje społeczne programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Będą trwały do marca 2018, a przeprowadzą je Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Caritas Polska.
„Konsultacje+” to cykl szesnastu regionalnych i dwóch ogólnopolskich konferencji połączonych z warsztatami, podczas których odbędzie się społeczne opiniowanie zmiany ustaw w związku z wejściem w życie programu „Za życiem”. Zorganizowane zostaną również 32 spotkania ze środowiskami osób niepełnosprawnych. Konsultacje skierowane są zarówno do przedstawicieli organizacji zajmujących się kwestiami wychowawczymi, socjalnymi, niepełnosprawnością, jak też do wszystkich zainetresowanych.
Pierwsza z ogólnopolskich konferencji otwierająca „Konsultacje+”, odbędzie się w środę 17 maja w Warszawie. Udział w niej wezmą m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz oraz ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.
Aby wziąć udział w konferencji i konsultacjach wystarczy zarejestrować się na stronie: www.zazyciem.mrpips.gov.pl.
Program „Za życiem” ruszył w styczniu br. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
W 2017 r. na realizację programu zaplanowano 511 mln zł. W latach 2017-2021 na program zostanie przeznaczonych łącznie 3,7 mld zł.
Śląskie: Regionalne programy zdrowotne
Zarząd województwa śląskiego przyjął Program Zdrowego Kręgosłupa oraz Program Zdrowa Matka i Dziecko. Wkrótce ruszą nabory projektów, które wpisują się w założenia obu programów. Celem „Programu...
Komentarze
[ z 2]
Podoba mi się pomysł wprowadzenia programu, który wspierałby kobiety ciężarne które wiedzą, że spodziewają się dziecka z wadami genetycznymi, a także rodzin pacjentów kalekich, wymagających stałej opieki w codziennym życiu. Wydaje się o wiele lepszym pomysłem, aby wspierać i pomagać osobom mającym w gronie swoich bliskich osobę kaleką jak i pokazywanie matkom spodziewającym się dziecka, które najprawdopodobniej będzie nosicielem wady genetycznej znacznie wpływającym na możliwości przeżycia czy stan zdrowia potomka, że z problemem nie pozostaną same i że wokół są osoby chętne wspierać tak pomocą w postaci opieki, czy fizycznego wsparcia jak i psychicznego i emocjonalnego. Takie kampanie to o wiele lepszy pomysł od na przykład wprowadzenia ustaw zabraniających aborcji nawet w przypadkach, kiedy kobieta jest świadoma, że płód jest w znacznym stopniu uszkodzony, albo że dziecko urodzi się ze znacznym upośledzeniem fizycznym lub psychicznym i przez całe swoje życie będzie wymagało stałej opieki rodziców. A przecież był taki projekt ustawy, aby zamiast wspierać i pokazywać inną niż aborcja drogę, po prostu zakazać przedwczesnego kończenia ciąży i pozostawić kobiety z takimi problemami samym sobie.
Bardzo fajna inicjatywa. Uważam, że jest to bardzo ważne, aby właśnie tak jak kolega powyżej zauważył, raczej wspierać rodziny, które przygotowują się do przyjścia na świat członka niepełnosprawnego i muszą sobie poradzić z problemami i olbrzymim obciążeniem psychicznym jakie to za sobą niesie. Mam nadzieję, że fakt uruchomienia podobnej kampanii dotrze do jak największej ilości osób i że dzięki temu uda się wesprzeć tych, którzy tego potrzebują.