Zabieg przeprowadził doktor Michał Spychalski, chirurg i kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej Szpitala Specjalistycznego Brzeziny. Tej innowacyjnej metody leczenia achalazji nauczył się w Japonii.
W 2009 roku w Japonii, która jest pionierem światowej endoskopii, profesor Haruhiro Inoue opracował metodę leczenia achalazji za pomocą gastroskopu.
– Zgłosił się do mnie młody mężczyzna z Warszawy. Tam bez skutku leczono go tabletkami, cierpiał i bardzo się męczył. W Internecie znalazł informacje o Ośrodku Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach, którego jestem kierownikiem. Wspólnie zdecydowaliśmy się na tę nową metodę – opowiada doktor Spychalski. Brzeziński szpital słynie z nowoczesnego leczenia metodami endoskopowymi nowotworów żołądka i jelita grubego, teraz być może stanie się również ważnym ośrodkiem leczenia achalazji.
Zabieg, choć trwa raptem godzinę, nie jest prosty. Wymaga ogromnej precyzji, ponieważ endoskop wprowadza się do śródpiersia. Podczas operacji pacjent był w narkozie, ale zaraz po zabiegu został przewieziony na salę ogólną. Po trzech dniach hospitalizacji zostanie wypisany do domu.
Jak podkreśla w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach są planowane kolejne takie zabiegi, na które zgłaszają się pacjenci z całego kraju. Operacja jest w pełni refundowana przez NFZ.
Źródło: szpital-brzeziny.pl
Komentarze
[ z 2]
Operacje endoskopowe przełyku to na świecie co raz częstsza technika, bo zdecydowanie ogranicza czas rekonwalescencji. Dostęp operacyjny do przełyku jest dość trudny i są to naprawdę ciężkie operacje. Suma sumarum wyjdzie też taniej, krótsza hospitalizacja i mniejszy nakład finansowy na leczenie i szybszy powrót do pracy mogą zrekompensować droższy sprzęt. Ciekawe jak długo trwa taka operacja endoskopowa, w porównaniu do metody otwartej.
To bardzo cieszy, że w Polsce rozwijają się mniej inwazyjne metody leczenia oraz, że lekarze chcą się kształcić i uczyć od najlepszych. Zapewne krzywa nauczania tej metody jest bardzo długa, natomiast jeśli jakiś polski chirurg dobrze się jej nauczy, będzie mógł kształcić kolejnych i tym sposobem stanie się ona pierwszą w wyborze drogi leczenia pacjentów z chorobami przełyku.