- Państwa obecność w resorcie, to chwile, które są dla nas szczególnie ważne. Podarowaliście siebie innym. Chciałbym wam za to serdecznie podziękować i życzyć zdrowia wam, waszym bliskim i wszystkim tym, którym pomogliście – powiedział minister. – Jesteście dowodem na to, że medycyna może się rozwijać w szybkim tempie. Jednak wiąże się to z poświęceniem, na które się zdecydowaliście. Za to również bardzo wam dziękuję – dodał.
Minister podkreślił znaczenie polskiej transplantologii i jej wysoki poziom. Stwierdził jednak, że bez dawców pomoc osobom, które potrzebują przeszczepu byłaby niemożliwa. Zaapelował do uczestników spotkania o szerzenie idei transplantacji, aby dzięki ich doświadczeniom jak najwięcej osób zrozumiało, jak ważne jest dawstwo.
Honorowym gościem drugiej części uroczystości był Artur Mach, który jest dawcą rodzinnym. Pan Artur oddał fragment wątroby swojemu synowi Kubusiowi.
"Uroczystość nadania odznaczeń jest ważnym elementem działań na rzecz rozwoju polskiej transplantologii, prowadzonych obecnie w ramach programu wieloletniego na lata 2011 – 2020 pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”. W tym roku odznaki „Zasłużony Dawca Przeszczepu” zostały rozdane po raz piąty. W latach 2009 – 2014 uhonorowano nimi 482 osoby.
Rozwój medycyny spowodował, że transplantologia już od wielu lat jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. W Polsce działa 116 ośrodków przeszczepiających komórki, tkanki i narządy – w tym 38 ośrodków przeszczepiających nerki. Według danych Poltransplantu w Polsce w 2013 r. dokonano 1612 przeszczepień, a do końca września 2014 r. – 1211" - czytamy na stronie MZ.
Źródło: www.termedia.pl
Komentarze
[ z 6]
Bez poświęcenia nie ma możliwości rozwoju - piękne słowa
Takie działania mają bardzo pozytywne skutki
Jakie działania?
Wyróżnianie tych, którzy postanowili oddać część siebie
Zgoda
„Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej, decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości.” to słowa papieża Jana Pawła II, który tak określił akt oddania narządów dla ratowania ludzkiego życia. Zgodnie z prawem polskim, obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza, iż w przypadku braku sprzeciwu, uznaje się daną osobę potencjalnym dawcą narządu. Jednak w Polsce jak i na Świecie promuje się noszenie oświadczenia woli, które jest wyrażeniem woli osoby, który taki dokument posiada. Trzeba stanowczo podkreślić, że oświadczenie woli jest wyłącznie drukiem informacyjnym i jego podpisanie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji wśród rodziny, znajomych, przyjaciół by wyrazić swoją wolę oraz chęć oddania narządów po śmierci. Dlatego też, promując tę szczytną ideę ratowania życia poprzez oddanie narządów do transplantacji, zachęcamy do podpisania oświadczenia woli, które można pobrać klikając w poniższy obrazek. Bądź świadomym dawcą narządów. Dawcą pośmiertnym może zostać osoba, która za życia nie wyraziła sprzeciwu w formie wpisu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Zgodnie z prawem polskim, obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza iż w przypadku braku sprzeciwu we wspomnianym rejestrze, uznaje się daną osobę potencjalnym dawcą narządu. Zabieg pobrania narządu ze zwłok odbywa się z pełnym poszanowaniem godności zmarłego i nie stanowi przeszkody w sytuacji ostatniego pożegnania (np. otwarta trumna). Aby jednoznacznie wyrazić swoją chęć bycia dawcą po śmierci , warto nosić przy sobie podpisane oświadczenie woli. ____________________ Dawstwo żywe oznacza pobranie komórek, tkanek lub narządów od żyjącego dawcy, celem uratowania życia. Dawcą można być dla najbliższych krewnych w linii prostej, rodzeństwa, osoby przysposobionej lub małżonka, innej osoby, jeśli uzasadniają to szczególne względy osobiste (konieczna jest wtedy zgoda sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu dawcy). Potencjalny dawca jest informowany o ewentualnym ryzyku zabiegu i poddany szczegółowym badaniom. Dawcą może być osoba o pełnej zdolności do czynności prawnych, która wyraziła dobrowolną i pisemną zgodę przed lekarzem na bycie dawcą dla określonego biorcy.