20 marca w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie ortopedzi przeprowadzili operację zaawansowanej skoliozy nerwowo-mięśniowej u 15-letniego pacjenta z Białogardu (woj. zachodniopomorskie).
Chłopiec cierpi na wrodzony rozszczep kręgosłupa, wodogłowie i przepuklinę oponowo-rdzeniową. Skolioza pogłębia się coraz bardziej, przez co nastolatek ma problemy z oddychaniem, co grozi wystąpieniem niewydolności oddechowej. Jeszcze niedawno pacjent poruszał się sam za pomocą chodzika, teraz - wskutek postępu choroby - jeździ już tylko na wózku inwalidzkim. Operacja była konieczna, dlatego rodzice chłopca szukali pomocy w wielu szpitalach w całej Polsce. Jak mówią - wszyscy im odmówili. Więc zaczęli zbierać pieniądze na kosztowne leczenie we Francji.
- Wtedy dowiedzieli się, ze takie operacje wykonuje się w naszym szpitalu. Zgłosili się, a my zakwalifikowaliśmy pacjenta do zabiegu – mówi doktor Paweł Grabala, ortopeda z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego WSSD w Olsztynie.
Na razie o spodziewanych wynikach operacji należy mówić ostrożnie, ale lekarze są przekonani, że są w stanie znacznie poprawić jakość życia pacjenta.
To nie pierwsze ważne wydarzenie z zakresu leczenia skolioz u dzieci w olsztyńskim szpitalu dziecięcym w tym roku. W marcu olsztyńcy ortopedzi przy pomocy specjalistów z Finlandii przeprowadzili innowacyjną operację korekcji skoliozy wczesnodziecięcej nowatorską technologią Shilla, polegającą na zastosowania implantu rosnącego wraz ze wzrostem pacjenta.
Źródło: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie
Komentarze
[ z 3]
Wspaniale że pacjent otrzymał niezbędną pomoc w Olsztynie. Mam nadzieję że operacja rzeczywiście poprawi znacząco jakość życia chłopca. W Polsce mamy wiele ośrodków które zajmują się operacyjnym leczeniem skoliozy i na przestrzeni lat zrobiliśmy bardzo duże postępy w tej dziedzinie. Jak widać ogromnym sukcesem było wszczepienie implantu który rośnie razem z dzieckiem. Jest to bardzo duże ułatwienie i zmniejszenie co najważniejsze cierpienia dzieci ponieważ w przypadku wczesnego wykrycia bardzo zaawansowanej skoliozy operacje nieraz wykonywane są co 6 miesięcy. Jest to bardzo duże obciążenie dla organizmu dziecka gdyż około 6 miesięcy trwa rekonwalescencja po takim zabiegu. Wszczepienie implantu którego nie trzeba wymieniać na inny gdy tylko dziecko trochę urośnie jest czymś niesamowitym. Mam nadzieję że w przyszłości będzie wykonywało się więcej takich zabiegów. Cieszy mnie że Olsztyn ma tyle sukcesów na swoim koncie. O ile mi wiadomo w Poznaniu też przeprowadza się operację na bardzo wysokim poziomie.
Jak widać Polskie Ośrodki również mogą odpowiadać standardom zachodnioeuropejskim. W naszym kraju odnosi się wiele sukcesów z zakresu medycyny i co chwila można przeczytać o innowacyjnych zabiegach lub współpracy polskich naukowców z zagranicą.
Gratulacje dla zespołu lekarzy :)