Oddział Ortopedyczno-Urazowy Szpitala Dziecięcego w Olsztynie został włączony (jako pierwszy spoza USA, pierwszy z Europy) do nowego wieloośrodkowego, międzynarodowego badania prospektywnego, dotyczącego leczenia operacyjnego skolioz idiopatycznych.
Jak poinformował Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, projekt prowadzi najbardziej elitarna grupa badawcza - HARMS STUDY GROUP, publikująca najwięcej artykułów i książek, wyznaczająca trendy w leczeniu deformacji kręgosłupa u dzieci i młodzieży, wprowadzająca najnowsze rozwiązania techniczne, po dokładnym przebadaniu.
- Zostaliśmy wybrani, bo operujemy skoliozy tymi samymi technikami i stosując te same implanty, które są powszechne w Europie Zachodniej czy USA – mówi doktor Paweł Grabala, ortopeda z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. - Badania będą polegały na tym, że każdy pacjent, który będzie miał leczoną skoliozę w naszym szpitalu, zostanie opisany w bazie danych. Będziemy tam zamieszczać informacje m. in. na temat wielkości skrzywienia kręgosłupa, przebiegu operacji, użytych implantów, wszystkich parametrów śródoperacyjnych, dolegliwości bólowych i długości leczenia. Będziemy też oceniać stan pacjenta po trzech, a potem po sześciu miesiącach od operacji.
Badania mają się rozpocząć już w styczniu i potrwać do końca 2018 roku. Ich celem jest ulepszenie technik operacyjnych i opracowanie jeszcze lepszych standardów leczenia skolioz.
Komentarze
[ z 0]