Naukowcy z University of Colorado Anschutz Medical Campus odkryli, że widzenie kolorów u myszy jest znacznie bardziej złożone niż pierwotnie sądzono, otwierając drzwi do eksperymentów, które mogłyby potencjalnie doprowadzić do nowych metod leczenia ludzi.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym "Neuron".
Naukowcy pod kierownictwem dr Maureen Stabio, adiunkt anatomii i neurobiologii na University of Colorado School of Medicine, odkryli nową właściwość mało znanej komórki o nazwie M5.
Wiedzieli, że myszy posiadają światłoczułe białka zwane opsynami, które pozwalają im wykrywać ograniczony zakres kolorów. Ale kiedy badano rolę, jaką odgrywały w tym celu komórki M5, Stabio odkryła, że myszy mają również neurony, które mogą porównywać sygnały z różnych opsyn, a następnie przesyłać te sygnały koloru do mózgu, w celu interpretacji.
"Jesteśmy pierwszymi, którzy odkryli ten szczególny obwód nerwowy widzenia kolorów u myszy" - powiedziała Stabio. "Wiedzieliśmy, że mają opsyny, ale nie wiedzieliśmy, że spełniają dwa pozostałe wymagania dotyczące widzenia kolorów".
Prace Stabio koncentrują się głównie na komórkach i obwodach nerwowych siatkówki, w tym na grupie nazywanej samoistnie światłoczułymi komórkami zwojowymi siatkówki lub ipRGC (intrinsically photosensitive retinal ganglion cells), które obejmują komórki M5. Te komórki są przede wszystkim zaangażowane w rodzaj widzenia znanego jako wizja nie tworząca obrazu.
IpRGC zwykle nie przetwarzają kontrastu, koloru, twarzy ani sztuki. Zamiast tego reagują na poziomy światła w otoczeniu i wysyłają te informacje do wewnętrznego zegara mózgu, aby zsynchronizować organizm ze wschodem i zachodem słońca (inaczej- utrzymując rytmy dobowe).
Stabio i jej koledzy odkryli, że komórka M5, najmniej rozumiana w grupie, może odgrywać rolę zarówno w obrazowej, jak i w bezobrazowej wizji.
"To dodaje coraz więcej dowodów na to, że granice między pigmentami tworzącymi obraz i nie tworzącymi obrazu, typami komórek i obwodami nerwowymi nie są tak wyraźne, jak kiedyś sobie wyobrażano" - powiedziała. "Wydają się one przeplatać."
Ale największym zaskoczeniem było odkrycie, że u myszy komórki M5 przetwarzają również informacje o kolorach.
"To, co dokładnie robią z tymi informacjami o kolorze, pozostaje jeszcze do odkrycia, ale wiemy, że istnieje obwód nerwowy, który transmituje informacje do mózgu myszy" - powiedziała Stabio.
Komentarze
[ z 0]