Zgodnie z najnowszym badaniem u kobiet narażonych na czynne i bierne palenie papierosów częściej obserwuje się obniżoną płodność i występowanie przedwczesnej menopauzy. Główny autor badania Andrew Hyland z Nowego Jorku opublikował swoją pracę w magazynie "Tobacco Control".


Powszechnie znany jest wpływ palenia tytoniu na zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób takich jak rak płuc, nerki, krtani, udaru, choroby niedokrwiennej serca i wielu innych.


W obecnym badaniu zespół naukowców przeanalizował dane pochodzące od 93 676 kobiet w wieku 50-79 lat, które były częścią Women's Health Initiative Observational Study (WHI OS).


Od kobiet, które palą lub paliły papierosy zebrano szczegółowy wywiad dotyczący nałogu. Kobiety niepalące były pytane o narażenie na bierną ekspozycję na dym tytoniowy. Dane dotyczące płodności zebrano od 88,372 kobiet i ich partnerów. 79,690 uczestniczek badania pozostawało w okresie menopauzy.

Bezpłodność, definiowaną jako bezskuteczne staranie się o dziecko przez minimum 12 miesięcy, którego przyczyną nie był partner zaobserwowano u 15,4% kobiet. W porównaniu do kobiet, które nigdy nie paliły, palaczki wykazywały większe o 14 % ryzyko wystąpienia niepłodności i o 26% większe ryzyko wystąpienia menopauzy przed 50 rokiem życia.


Kobiety, które paliły najwięcej i zaczęły najwcześniej (przez 15 rokiem życia) przebyły menopauzę o 22 miesiące wcześniej niż ich niepalące rówieśniczki. Zależności te można również zaobserwować u kobiet narażonych na bierne palenie papierosów. Badanie wykazało, iż 10 lat znacznej ekspozycji na dym papierosowy (np. mieszkania z palącym rodzicem) zmniejsza płodność o 18% i przyspiesza pojawienie się menopauzy o 13 miesięcy.
Otrzymane wyniki pozostawały niezależne od czynników takich jak wykształcenie, BMI, aktywność fizyczna, ekspozycja na insektycydy.


Chociaż zespół naukowców nie podaje dokładnych mechanizmów tłumaczących wpływ tytoniu na funkcje rozrodcze, mówią oni o potrzebie ochrony kobiet przed czynnym i biernym paleniem. Wczesna menopauza jest powiązana z wieloma negatywnymi implikacjami dla zdrowia kobiety, zwiększając ogólne ryzyko zgonu. Skutki zmniejszonej płodności wydają się oczywiste.


Źródło: medicalnewstoday.com / tabaccocontrol.com