Według nowych badań lek, który działa poprzez naturalny układ hormonalny „kisspeptyny” w organizmie, może leczyć problemy ze zdrowiem reprodukcyjnym u kobiet.
Dwudziestu czterem kobietom wstrzyknięto lek o nazwie MVT-602, który działa na układ kisspeptyny w celu stymulacji hormonów rozrodczych, które wpływają na płodność, rozwój seksualny i menstruację.
Naturalnie występująca postać kisspeptyny zwana kisspeptyną-54 (KP54) była badana przez wiele lat w leczeniu zaburzeń rozrodczych, ale w nowym badaniu MVT-602 indukowała silniejsze sygnalizowanie układu kisspeptyny w dłuższym okresie czasu niż KP54.
Naukowcy stojący za badaniem sugerują, że MVT-602 może być stosowany do skutecznego leczenia szeregu schorzeń reprodukcyjnych, które wpływają na płodność, takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS) - powszechny stan, który wpływa na pracę jajników kobiety i brak miesiączki podwzgórzowej (HA) - stan, w którym kobiety przestają miesiączkować.
Naukowcy sugerują, że ze względu na znacznie dłuższy czas działania MVT-602, można go podawać rzadziej niż naturalnie występującą postać kisspeptyny, jednocześnie będąc w stanie utrzymać stopień stymulacji poziomów hormonów reprodukcyjnych niezbędny do przywrócenia zdrowia reprodukcyjnego.
Badanie, opublikowane w Journal of Clinical Investigation, jest prowadzone przez naukowców z Imperial College w Londynie i klinicystów z Imperial College Healthcare NHS Trust.
Profesor Waljit Dhillo, główny autor, profesor badań naukowych NIHR w dziedzinie endokrynologii i metabolizmu w Imperial College w Londynie oraz konsultant w dziedzinie endokrynologii w Imperial College Healthcare NHS Trust powiedział:
„Problemy ze zdrowiem reprodukcyjnym są powszechne wśród kobiet na całym świecie. Niepłodność będąca wynikiem tych schorzeń może powodować wiele cierpienia. Chociaż poczyniliśmy ogromne postępy w opracowywaniu metod leczenia niepłodności i innych zaburzeń rozrodczych, istnieje potrzeba znalezienia skuteczniejszych metod leczenia . Nasza poprzednia praca wykazała, że kisspeptyna może być stosowana do stymulacji owulacji u kobiet poddawanych zapłodnieniu in vitro (IVF), ale istnieją pewne ograniczenia w stosowaniu naturalnie występującego hormonu kisspeptyny, ponieważ jego skuteczność zanika po kilku godzinach. Badanie sugeruje, że MVT-602 może stymulować kisspeptynę przez dłuższy czas bez skutków ubocznych, co oznacza, że możemy go potencjalnie użyć do leczenia szerszego zakresu zaburzeń rozrodczości. Jest to badanie na wczesnym etapie i należy przeprowadzić więcej badań, aby w pełni określić wpływ MVT-602 na większą liczbę pacjentów. "
Dr Ali Abbara, naukowiec klinicysta NIHR z Imperial College London i konsultant ds. Endokrynologii w Imperial College Healthcare NHS Trust, który współprowadził pracę, dodał: „Jest to pierwsze badanie, które wykazało, że pojedyncza dawka MVT-602 może powodować dłuższy czas stymulacji hormonalnej u kobiet niż naturalnie występująca kisspeptyna. W związku z tym ujawnia ekscytujący potencjał w leczeniu szeregu schorzeń reprodukcyjnych przy użyciu MVT-602 i oferuje kobietom lepsze opcje leczenia. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby w pełni scharakteryzować jego działanie w określonych zaburzeniach które mają wpływ na zdrowie reprodukcyjne ”.
U jednej na dziesięć kobiet w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano PCOS lub HA. Obecne metody leczenia tych schorzeń obejmują zmiany w diecie, leki leczące niepłodność poprzez przywrócenie owulacji oraz leczenie IVF dla tych, którzy nadal nie są w stanie począć. Jednak kobiety z PCOS, które poddają się leczeniu IVF, są narażone na zwiększone ryzyko „zespołu hiperstymulacji jajników” (OHSS) - potencjalnie zagrażającego życiu efektu ubocznego leczenia IVF.
Kisspeptin to naturalnie występujący hormon, który kontroluje poziom innych hormonów rozrodczych w organizmie i odgrywa ważną rolę w płodności, zdrowiu reprodukcyjnym i regulacji normalnych cykli menstruacyjnych. Wcześniejsze badania wykazały, że kisspeptyna może być stosowana do bezpiecznego stymulowania hormonów rozrodczych u kobiet poddawanych leczeniu IVF bez powodowania OHSS. Zespół badawczy chciał sprawdzić, czy MVT-602 może celować w szlak kisspeptyny i wytwarzać dłuższe uwalnianie hormonów niż naturalnie występująca postać kisspeptyny - co jest ważne przy stosowaniu kisspeptyny w leczeniu zaburzeń rozrodczych.
Naukowcy przeprowadzili badanie w Hammersmith Hospital, części Imperial College Healthcare NHS Trust, na 24 kobietach w wieku 18-35 lat w latach 2017-2019. Dwanaście kobiet było zdrowymi ochotniczkami, a 12 kobiet miało PCOS lub HA. Wszystkim kobietom podano MVT-602. Ponadto wszystkim zdrowym ochotnikom podano zastrzyk z naturalnie występującej kisspeptyny (KP54) i soli fizjologicznej placebo dla porównania. Następnie naukowcy porównali poziomy hormonów rozrodczych kobiet po otrzymaniu MVT-602 z naturalnie występującą kisspeptyną (KP54). Porównali również poziomy hormonów rozrodczych po MVT-602 między zdrowymi kobietami, kobietami z HA i kobietami z PCOS.
Okazało się, że wszystkie kobiety otrzymujące MVT-602 miały dłuższy czas trwania podwyższonego poziomu hormonów rozrodczych, szczególnie hormonu luteinizującego (LH) i poziom hormonu folikulotropowego (FSH), niż gdy otrzymali natywną kisspeptynę (KP54). Poziomy LH osiągnęły szczyt 21-22 godzin po MVT-602 i pozostawały podwyższone przez 48 godzin. Jest to w porównaniu z naturalną kisspeptyną (KP54), w której poziom LH osiągnął szczyt po 4,7 godziny po podaniu i pozostawał podwyższony przez 12-14 godzin. Dlatego czas trwania wzrostu LH został wydłużony około czterokrotnie za pomocą MVT-602. Wzrost LH po MVT-602 był podobny w PCOS i zdrowych kobietach, ale wzrastał szybciej u kobiet z HA. Teoretycznie może to być spowodowane tym, że kobiety z HA mają więcej receptorów kisspeptyny w podwzgórzu mózgu, gdzie kisspeptyna rzeczywiście działa.
Naukowcy będą teraz dążyć do przeprowadzenia dalszych badań nad wpływem MVT-602 na kobiety z zaburzeniami rozrodczości.
Badanie zostało sfinansowane przez NIHR Imperial Biomedical Research Center (BRC) oraz NIHR Professorship & Clinician Scientist Awards.
Komentarze
[ z 0]