Niemal co piąty uczeń klas 3. i 7. szkół podstawowych w Gdyni cierpi na nadwagę, a u 5% stwierdzono otyłość. Ten stan przekłada się na nieprawidłowe ciśnienie tętnicze, niedostateczną wydolność fizyczną czy wady postawy, które wykryto już u przeszło połowy uczniów - poinformował Urząd Miasta Gdyni.

Wyniki badań są alarmujące, w związku z czym Gdynia we współpracy z Gdyńskim Centrum Zdrowia podejmuje stanowcze działania w walce o zdrowie uczniów. Właśnie startuje nowy, wart 360 tysięcy złotych, program profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości.

Gdynia jest pionierem w Polsce w zakresie realizacji badań przesiewowych z wykorzystaniem Elektronicznego Systemu Medycyny Szkolnej. Po badaniach przeprowadzonych we współpracy z Fundacją Medicover, do nowego programu profilaktyki zakwalifikowano wstępnie 235 dzieci – uczniów klas 3. i 7. szkół podstawowych. To oni w trakcie najbliższych 12 miesięcy będą mogli spotykać się ze specjalistami, którzy na bieżąco będą monitorować ich stan zdrowia, dbać o dietę i aktywność fizyczną, a także notować postępy.

>>>ZOBACZ TEŻ: Weszła w życie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami

Dla uczestników programu do dyspozycji będzie pediatra, dietetyk, psycholog, a także specjalista aktywności fizycznej. W sumie każdy z uczniów weźmie udział w sześciu spotkaniach ze specjalistami. Ponadto dzieci otrzymają skierowanie na badania laboratoryjne w kierunku zaburzeń metabolicznych.

W czasie trwania programu organizowane będą nie tylko spotkania uczniów ze specjalistami, ale też warsztaty dla rodzin. Ich celem będzie zwiększenie świadomości w zakresie powagi sytuacji wynikającej z choroby, jaką jest otyłość, a także zwiększenie motywacji całej rodziny do podjęcia leczenia i prewencji.


Źródło: Urząd Miasta Gdyni