Pediatrzy często niechętnie zalecają chirurgię bariatryczną dla nastolatków, ale w badaniu przeprowadzonym przez Rutgers stwierdza się, że jest to uzasadnione leczenie dla młodzieży ze skrajną otyłością, jeśli uda im się utrzymać zdrowy styl życia.

Naukowcy przeanalizowali badania dotyczące chirurgii bariatrycznej u młodzieży i dorosłych w raporcie The Journal of Pediatrics . „Jeśli spojrzymy na otyłość jako na chorobę z realną możliwością ewentualnej niewydolności układu narządów i szczególnymi problemami zdrowotnymi dla młodzieży, musimy zapytać, czy lekarze robią wystarczająco dużo, aby sobie z tym poradzić” - powiedział główny autor Ahmed Khattab, lekarz Oddział Endokrynologii Dziecięcej Rutgers Robert Wood Johnson Medical School. „Obiektywne dowody pokazują, że w sprzyjających okolicznościach chirurgia bariatryczna jest skutecznym sposobem leczenia młodzieży z otyłością”.

Odkrycia są zgodne z wynikami oddzielnego badania, opublikowanego w New England Journal of Medicine. Otyłość i związane z nią stany, w tym nadciśnienie, choroby układu krążenia i cukrzyca typu 2, wzrastają na całym świecie u dorosłych i dzieci. Nadmierna masa ciała i otyłość u młodzieży kosztują ponad 14 miliardów dolarów rocznie. Tymczasem cukrzyca typu 2 powoduje poważniejszy niedobór insuliny i inne powikłania u młodzieży niż u dorosłych, a kroki podejmowane w celu uniknięcia otyłości lub zapobiegania jej powikłaniom są często nieskuteczne.

Chociaż chirurgia bariatryczna wymaga dożywotniej obserwacji i monitorowania niedoborów żywieniowych, jest uważana za skuteczną w ciężkiej otyłości u dorosłych, prowadząc do długotrwałej poprawy lub remisji cukrzycy związanej z otyłością i innych zaburzeń, trwałej utraty wagi i poprawy jakości życia. Badania chirurgii bariatrycznej u młodzieży, choć rzadkie, pokazują, że wiąże się ona z remisją cukrzycy typu 2, nieprawidłową czynnością nerek i innymi powikłaniami otyłości, a wynikające z tego niedobory żywieniowe można korygować za pomocą suplementów diety. Rozważając chirurgię bariatryczną dla nastolatków, naukowcy zalecają pediatrom przestrzeganie wytycznych opublikowanych przez Endocrine Society. Zalecają procedurę tylko dla pacjentów, którzy zbliżają się do końca okresu dojrzewania i są bliscy ostatecznego wzrostu dorosłego oraz tych którzy mają skrajną otyłość i związane z tym powikłania, które utrzymują się pomimo przestrzegania przez pacjenta zasad zdrowego trybu życia.

Naukowcy wspominają, że chirurgia bariatryczna nie jest zalecana dla pacjentów, którzy nie opanowali zdrowych nawyków żywieniowych, którzy mają problem z nadmiernym jedzeniem lub mają zaburzenia psychiczne nie poddawane leczeniu.

Źródło: sciencedaily.com