Pod koniec lutego, w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy po raz pierwszy wykonano przeszczep rogówki. Tym samym w placówce zainaugurowano pracę nowego ośrodka przeszczepiania rogówki – czwartego w Polsce Północnej.

Zabieg przeprowadził zespół pod przewodnictwem prof. dr. hab. n. med. Bartłomieja Kałużnego. Jak podkreśla prof. Kałużny, w przypadku przeszczepu rogówki praca zespołowa rozpoczyna się już na etapie identyfikacji potencjalnego dawcy.

Operacja została wykonana w trybie pilnym, ponieważ w oku pacjentki pojawiła się perforacja w obrębie blizny po owrzodzeniu, z powodu którego pacjentka cierpiała od wielu lat. W tym przypadku przeprowadzono operację potrójną: przeszczep drążący (pełnej grubości) połączony z operacją zaćmy i wszczepem sztucznej soczewki. Zarówno w czasie zabiegu jak i w pierwszych daniach po operacji u pacjentki nie wystąpiły powikłania, a gojenie postępuje prawidłowo.

>>>ZOBACZ TEŻ: Wystaw e-receptę w 18 sekund

Warto dodać, że działalność transplantacyjna w zakresie rogówki wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania sprzętowego i kadrowego, ale również zgody MZ, która jest udzielna po kontroli przeprowadzonej w ośrodku.


Źródło: Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy