O możliwość przeszczepiania rogówek okuliści 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego starali się od kilku lat. Podczas gdy placówka czekała na wszelkie potrzebne zgody z Ministerstwa Zdrowia, lekarze mjr Tomasz Berus i Ewa Kwiatkowska szkolili się w ośrodkach polskich w Lublinie, Katowicach i Sosnowcu oraz w Moorfields Eye Hospital w Londynie.
- Zależało nam bardzo, by poszerzyć ofertę szpitala wojskowego i pomóc chorym, których leczymy na co dzień w naszej poradni rogówkowej. Dotąd mogli oni szukać ratunku tylko w dwóch placówkach na Dolnym Śląsku: wrocławskiej przy ul. Borowskiej oraz w Polanicy – mówi ordynator Klinicznego Oddziału Okulistycznego, ppłk dr n. med. Robert Leszek.
W Polsce wykonuje się mniej niż tysiąc przeszczepów rogówki rocznie, podczas gdy w kolejkach czeka kilka razy więcej chorych. Problemem jest na ogół brak dawców. W pierwszym półroczu tego roku wszczepiano rogówkę 454 razy, na krajowej liście oczekujących, prowadzonej przez Poltransplant widnieje 2771 nazwisk.
Zabieg przeszczepienia rogówki kosztuje ok. 6 tys. złotych. Regułą jest, że ośrodek, który wykonuje tego typu zabieg, sam musi zadbać o pobranie rogówki od zmarłego dawcy. Najczęściej tworzy własny bank tkanek oka. 4. WSK w przeprowadzeniu pierwszej transplantacji pomógł resort zdrowia.
Aby przeszczepy były możliwe, szpital zamierza wystąpić do Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o zakontraktowanie świadczeń w zakresie przeszczepiania tkanek oka. - Organizacyjnie i sprzętowo jesteśmy na to przygotowani – zapewnia ordynator.
Źródło:
4wsk.pl
Komentarze
[ z 2]
Gratulacje dla 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu! To bardzo duży sukces. Transplantologia jest bardzo ważną metodą leczenia chorób rogówki, zwłaszcza, że jest to organ uprzywilejowany immunologicznie- co teoretycznie powinno umożliwić łatwiejszy dobór dawców i biorców. Sukces przeszczepienia rogówki zależy zarówno od stanu rogówki przeszczepianej, sprzętu a także umiejętności chirurgów. We wrodzonych wadach rogówki, owrzodzeniach spowodowanych zapaleniem, chorobach tkanki łącznej, urazami, gdy farmakologiczne przywrócenie przezierności nie przynosi rezultatów, jedyną metodą leczenia pozostaje przeszczepienie rogówki. Cieszymy się, że kolejny ośrodek w Polsce podjął się tej metody leczenia.
Wielkie brawa dla Szpitala we Wrocławiu. Przeszczepianie rogówki znacznie podniesie renomę szpitala. Więcej ośrodków, w których można przeprowadzić ten zabieg oznacza krótsze kolejki i czas oczekiwania na operację. Sukces szpitala odbędzie się dużą korzyścią dla przyszłych pacjentów. Oby dalsze formalności przebiegły bezproblemowo.