Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. Pierwsze w Polsce wszczepienie bezelektrodowego stymulatora serca nowej generacji u pacjentki po transplantacji serca
    Zespół specjalistów z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie (Aninie), przeprowadził zabieg wszczepienia bezelektrodowego stymulatora nowej generacji u pacjentki, która w przeszłości przeszła operację transplantacji serca.
  2. Ruszyła kolejna edycja bezpłatnych szkoleń organizowanych przez NIL
    Ośrodek Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza lekarzy oraz lekarzy dentystów do udziału w nowym cyklu szkoleń w sesji jesienno-zimowej w 2024 roku.
  3. Wiceminister zdrowia: szczyt zachorowań na COVID-19 ok. połowy października
    Wzrost zakażeń COVID-19, który w tym roku obserwujemy w lipcu i sierpniu, świadczy o tym, że szczyt zachorowań będzie wcześniej, około połowy października - powiedział w środę wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
  4. Program FEnIKS: Ważny komunikat w sprawie I naboru dla POZ
    W związku z problemami technicznymi aplikacji do składania wniosków do projektu "Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)", które pojawiły się 20 sierpnia 2024 r. i były spowodowane przeciążeniem ruchu sieciowego (w krytycznym momencie ponad milion prób wypełnienia wniosku), Narodowy Fundusz Zdrowia ponownie uruchamia możliwość wygenerowania wniosków za pomocą tej aplikacji.
  5. Ekspert: Do końca roku do 20 tys. zakażeń krztuścem
    Szacuje się, że do końca roku 20 tysięcy osób zachoruje na krztusiec - powiedział w Studiu PAP prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
  6. MZ zbada stopy dzieci i młodzieży
    Zdaniem specjalistów wady postawy ma między 50 a 90 proc. dzieci, a te nieleczone powodują kolejne choroby. Problem zauważyli decydenci: resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowali pilotażowy program badania stóp dzieci i młodzieży.
  7. Kierunek lekarski na Politechnice Wrocławskiej z pozytywną opinią PKA
    Polska Komisja Akredytacyjna pozytywnie oceniła kierunek lekarski na Politechnice Wrocławskiej - przekazali przedstawiciele uczelni. Rekrutacja planowana jest we wrześniu. W ubiegłym roku przyjęto 60 studentów, zgłosiło się ok. 1,6 tys. osób.
  8. PNRL negatywnie o rozporządzeniu ws. wskaźników jakości opieki zdrowotnej
    Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie opiniuje treść rozporządzenia MZ w sprawie wskaźników jakości opieki zdrowotnej, wskazując minimum koniecznych zmian poniżej oraz oferując pomoc ekspertów NIL w wypracowaniu docelowej ich listy.
  9. NIK: W uzdrowiskach zbagatelizowano problem zanieczyszczonego powietrza
    Kontrola przeprowadzona przez NIK wykazała, że niewłaściwie oceniano proces spełniania wymagań dotyczących jakości powietrza. Na etapie potwierdzania statusu 12 uzdrowisk wybranych do analizy, zbagatelizowano problem zanieczyszczonego powietrza, co mogło mieć negatywny wpływ na zdrowie kuracjuszy, zwłaszcza tych o podwyższonym ryzyku zachorowalności, m.in. dla osób z chorobami układu oddechowego lub krążenia, a także seniorów i dzieci. Mimo to w każdym przypadku potwierdzono status uzdrowiska bez żadnych zastrzeżeń.
  10. Zespół stresu popandemicznego to nowe wyzwanie dla zdrowia psychicznego
    Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na życie: pod względem zdrowotnym i psychicznym - podkreśla naukowiec Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Długotrwały stres i niepewność, związane z tym okresem, doprowadziły u niektórych do rozwoju zespołu stresu popandemicznego, który może wywoływać poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego.