Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Eksperci: dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19; szczyt przypadnie jesienią
    Obserwujemy dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19 w ciągu miesiąca - poinformował PAP w piątek Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Prof. Robert Flisiak zwrócił uwagę, że jesienią można spodziewać się dalszego wzrostu liczby chorych. Trwają prace nad aktualizacją szczepionki.
  2. PNRL o szkoleniu specjalizacyjnym lekarzy w służbie wojskowej
    Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, a także lekarzy zatrudnionych w podmiocie leczniczym utworzonym i nadzorowanym przez Ministra Obrony Narodowej albo komórce lub jednostce organizacyjnej podległej temu ministrowi.
  3. Rzecznik Praw Pacjenta przejmuje sprawy wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych
    Od 1 lipca 2024 r. na mocy ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw, zostały zlikwidowane wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, które funkcjonowały w ramach Urzędów Wojewódzkich. Postępowania, które toczyły się przed komisjami, niezakończone do dnia 30 czerwca 2024 r., przejmuje do prowadzenia Rzecznik Praw Pacjenta.
  4. Prezydium NRL: Należy usprawnić działanie systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne
    Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.
  5. Prace nad przepisami o asystencji osobistej na ostatniej prostej
    Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Jak zapowiedział w czerwcu Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym. Z danych GUS wynika, że tylko 19,6 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. – Asystencja osobista jest jak tlen i zapewnia możliwości niezależnego życia – mówi prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna Małgorzata Szumowska.
  6. Wykaz świadczeniodawców zakwalifikowanych do KSO
    W Biuletynie Informacji Publicznej NFZ – 25 lipca 2024 r. – opublikowano pierwszy wykaz świadczeniodawców zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Wykaz obowiązuje od 26 lipca 2024 r. do 26 lipca 2026 r.
  7. Łukasz Pietrzak Głównym Inspektorem Farmaceutycznym
    Premier Donald Tusk z dniem 24 lipca 2024 r. powołał Łukasza Pietrzaka na Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Nominację wręczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna.
  8. OZZPiP: Celem projektu obywatelskiego jest zapewnienie właściwej liczby pielęgniarek w systemie
    Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych opublikował stanowisko, w którym wyraża głęboki sprzeciw wobec narracji sprowadzającej obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych tylko do kwestii związanych z podwyżkami.
  9. Komunikat NIPiP ws. wystawiania recept na paski do pomiaru glukozy
    Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych poinformowała, że w dniu 14 czerwca 2024 r. opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne (Dz. U. z 2024 r., poz. 876). Przy poszerzaniu wykazu wyrobów medycznych, na które pielęgniarki i położne mogą wystawiać recepty lub zlecenia, usunięto paski diagnostyczne do oznaczania glukozy we krwi.
  10. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację dla najmłodszych z cukrzycą
    Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację, która ma uczyć najmłodszych pacjentów, jak żyć z cukrzycą typu 1. Wirtualny awatar musi jeść, pić oraz przyjmować insulinę, aby kontrolować poziom glukozy we krwi. Za prawidłowe korzystanie zbierane są punkty.