Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

  1. Rada Ministrów przyjęła Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025
    „Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025" zawiera rozwiązania, których celem jest poprawa sytuacji pacjentów z chorobami rzadkimi i ich rodzin. Plan przewiduje kompleksową i skoordynowaną opiekę zdrowotną. Zakłada większy dostęp do nowoczesnej aparatury medycznej oraz leków i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które wykorzystywane są w chorobach rzadkich. Na ten cel przeznaczono prawie 100 mln zł.
  2. MZ: Pilotaż Centralnej e-Rejestracji – wkrótce ruszy nabór placówek
    24 sierpnia wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie pilotażu Centralnej e-Rejestracji. Pilotaż obejmie świadczenia kardiologiczne oraz badania w ramach programów profilaktycznych: mammografię i cytologię. Placówki, które realizują te świadczenia w ramach NFZ już wkrótce będą mogły zgłaszać się do udziału - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
  3. Kolejna edycja nagrody Ministra Zdrowia im. bł. Gerarda dla zasłużonych dla ratownictwa medycznego
    Od 10 sierpnia do 10 września 2024 r. można zgłaszać kandydatów do nagrody Ministra Zdrowia im. bł. Gerarda za wybitne osiągnięcia w ratownictwie medycznym lub działanie na rzecz systemu „Państwowe Ratownictwo Medyczne”.
  4. Koalicja na rzecz szczepień w aptekach apeluje o kluczowe zmiany w dostępności szczepień przed sezonem infekcyjnym 2024/2025
    Eksperci Koalicji na rzecz szczepień w aptekach zwracają się z pilnym apelem do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie kluczowych zmian, które mają na celu zwiększenie dostępności i skuteczności szczepień ochronnych w Polsce. Szczepienia ochronne są fundamentem strategii zdrowotnej, przyczyniając się do zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów oraz odciążając system opieki zdrowotnej, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy ryzyko infekcji jest wyższe.
  5. Porozumienie pomiędzy NIL a URPL
    13 sierpnia w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy Łukaszem Jankowskim - Prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej a Grzegorzem Cessakiem – Prezesem Urzędu Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Porozumienie ma na celu wspieranie wysokich standardów kształcenia w obszarze ochrony zdrowia.
  6. Krótkowzroczność u dzieci coraz większa i powszechniejsza
    Krótkowzroczność to najczęściej diagnozowana wada wzroku u dzieci. Nie można jej wyleczyć, ale można zahamować jej postęp. Jak? Chociażby przebywając często w naturalnym świetle dziennym i patrząc hen przed siebie. Nie można skupiać się przez większość dnia na ekranie, w zeszycie czy książce. To rozleniwia, a oczy lenistwa nie lubią.
  7. UMK: Kształcenie stomatologów już od października
    Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego udzieliło Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu pozwolenia na utworzenie kierunku lekarsko-dentystycznego.
  8. AZS - Rodzice małych atopików czekają na dostęp do skutecznej terapii
    Płacz nie do opanowania, drapanie się bez końca i w dzień i w nocy – dla rodziców najmłodszych dzieci z umiarkowaną i ciężką postacią atopowego zapalenia skóry to, niestety, codzienność. Patrząc na cierpienie własnego dziecka odczuwają przede wszystkim bezsilność i przyznają, że to okropne uczucie. Atopowi rodzice mają głęboką nadzieję, że już niedługo ich dzieci będą mieć dostęp do najnowszych terapii biologicznych, które sprawdzają się już u starszych dzieci i u dorosłych. - Mam nadzieję, że niedługo będę mógł się spotkać z Ministrem Markiem Kosem i przedstawić perspektywę rodziców małych atopików - podkreśla Hubert Godziątkowski Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.
  9. Wysokodawkowa szczepionka przeciwko grypie będzie dostępna w Polsce od sezonu 2024/2025
    Szczepionka przeciwko grypie w czterokrotnie większej dawce, o silniejszym działaniu, po raz pierwszy będzie dostępna w Polsce od sezonu 2024/2025 - zapowiada prof. Adam Antczak z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych. Przeznaczona jest ona dla seniorów.
  10. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi
    Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 24 lipca 2024 roku o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi.