Częstość występowania choroby autoimmunologicznej jaką jest celiakia, wzrasta. Jej jedynym sposobem leczenia jest dieta bezglutenowa. Jednak rosnąca częstość występowania tego schorzenia nie wyjaśnia nieproporcjonalnie dużego wzrostu rozwoju przemysłu spożywczego opartego na diecie bezglutenowej. Eksperci omówili kilka z najczęstszych nieścisłości dotyczących diety bezglutenowej w artykule opublikowanym na łamach czasopisma The Journal of Pediatrics.


Niewiele wiadomo na temat motywacji osób przechodzących na diety bezglutenowe. "Nie ma powodu" było najczęstszym wytłumaczeniem wyboru bezglutenowej diety w ankiecie przeprowadzonej w 2015 roku, tak odpowiedziało około 1500 Amerykanów. Według autora pracy "w trosce o zdrowie swoich dzieci, rodzice czasami samoistnie wdrażają swoim dzieciom diety bezglutenowe w przekonaniu, że łagodzi ona objawy oraz może zapobiec celiakii, bądź jest to zdrowa alternatywa żywieniowa, bez wykonywania badań na celiakię lub konsultacji z dietetykiem". Ze względu na częste nieporozumienia na temat znaczenia glutenu, podsumowano dostępne dane dotyczące diety bezglutenowej.


Jednym z niedomówień jest twierdzenie, że dieta bezglutenowa należy jestem elementem zdrowego stylu życia bez żadnych konsekwencji. W rzeczywistości, w przypadku osób bez celiakii lub alergii na pszenicę brak jest udowodnionych korzyści zdrowotnych. Taka dieta może przyczynić się do zwiększenia spożycia tłuszczu i kalorii, przyczyniając się do niedoborów żywieniowych i tym samym przesłaniać rzeczywistą diagnozę celiakii. Innym nieporozumieniem jest myślenie, że gluten jest toksyczny - nie ma żadnych danych na poparcie tej teorii. Dieta bezglutenowa nie jest również konieczna dla zdrowych krewnych pierwszego stopnia osób z celiakią lub dla zdrowych niemowląt narażonych na ryzyko zachorowania na tę chorobę.


U stosunkowo małej grupy pacjentów kierowanej przez doświadczonego dietetyka, bezglutenowa dieta może prowadzić do poprawy stanu zdrowia i jakości życia. Jednak nie ma dowodów naukowych, że dieta bezglutenowa jest korzystna dla dzieci bez zweryfikowanej diagnozy celiakii lub alergii na pszenicę. Ze względu na potencjalne braki w niepełnowartościowej diecie i obniżenie jakości życia, dieta bezglutenowa może faktycznie stwarzać większe ryzyko niż jej potencjalne korzyści. Autor badania pragnie zauważyć, że "rodzice powinni konsultować ze specjalistami możliwe skutki finansowe, społeczne i żywieniowe niepotrzebnego wdrożenia diety bezglutenowej". Opieka zdrowotna może nie być w stanie zatrzymać mody na dietę bezglutenową, ale mogą odgrywać większą rolę w edukowaniu pacjentów i rodziców.


Więcej: sciecedaily.com