W imieniu organizatora - Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POChP - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca placówki medyczne do włączenia się w akcję Dni Spirometrii 2016 poprzez organizację badań spirometrycznych w dniach 12-17 września br.
Dni Spirometrii są częścią wieloletniej kampanii „Healthy Lungs for Life”. Tegoroczne obchody prowadzone będą pod hasłem „Włącz opcję aktywną”. Tym razem organizatorzy chcą zwrócić uwagę na rolę aktywności fizycznej w procesie leczenia. Kampania edukacyjna poświęcona będzie tematowi wyboru odpowiedniej formy aktywności fizycznej w zależności od stanu swoich płuc.
Stan płuc ocenić można wykonując badanie spirometryczne. Test mierzy pojemność płuc oraz przepływ powietrza przez poszczególne partie układu oddechowego. Badanie służy więc ocenie wydolności oddechowej człowieka.
Organizator akcji prosi o rejestrację jak najwcześniej, tak aby osoby zainteresowane sprawdzeniem stanu swoich płuc mogły zaplanować wizytę w ośrodku.
Więcej informacji na stronie Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POChP.
Źródło: NFZ
Komentarze
[ z 1]
Bardzo fajny projekt. Szczególnie, że jeśli chodzi o choroby płuc wynikające z obturacji dróg oskrzelowych często są chorobami przewlekłymi o których istnieniu pacjenci dowiadują się już w bardzo zaawansowanych stadiach rozwoju choroby, kiedy na wdrażanie profilaktyki jest zdecydowanie za późno. A na przykład w przypadku POChP jest to o tyle ważne, że nie dysponujemy skutecznymi sposobami leczenia samej przyczyny, a jedyne co możemy zrobić jako lekarze to zadbać o pacjenta w taki sposób, aby problemy zmniejszającej się pojemności czynnościowej płuc nie postępowały. Niestety nie możemy jednak zmian odwrócić i przywrócić pełni zdrowia. Mam nadzieję, że pacjenci chętnie i tłumnie stawili się na badaniu. Tym bardziej, że w przypadku wymienionego powyżej profilaktycznego badania przesiewowego mogli oni dokonać badania spirometrycznego bez obciążania ich kosztami. Niestety, z praktyki wiem, że często pacjenci nie doceniają tego co otrzymują za darmo i jak pokazuje praktyka, wiele z badań przesiewowych jest przez nich zwyczajnie ignorowanych.