Od początku 2024 roku polskie szpitale i apteki borykają się z brakiem najpotrzebniejszych kroplówek, np. z solą fizjologiczną i płynem wieloelektrolitowym, niezbędnych w leczeniu pacjentów. Choć Ministerstwo Zdrowia monitoruje sytuację, problemy z dostępnością produktów utrzymują się, a ich niedobory mogą prowadzić do ograniczenia przyjęć do szpitali. Jakie są przyczyny tego zjawiska i co robią władze, by temu zaradzić?

Braki kroplówek to problem, który trwa od miesięcy!

Od początku 2024 roku w polskich aptekach i szpitalach obserwuje się poważne problemy z dostępnością kroplówek, w tym soli fizjologicznej oraz płynów wieloelektrolitowych. Produkty te są niezbędne w leczeniu wielu pacjentów, zarówno w codziennej opiece szpitalnej, jak i w sytuacjach kryzysowych. Coraz więcej szpitali zgłasza braki, co może prowadzić do ograniczenia przyjęć pacjentów. "Na dzień dzisiejszy mamy bardzo trudny dostęp do soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych. Tak naprawdę dopiero po naszej interwencji dowiedzieliśmy się, że jedna z dwóch firm, które zaopatrują szpitale w te płyny, wycofała się z rynku" – wyjaśnił Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, w rozmowie z Polsat News.

Choć Ministerstwo Zdrowia regularnie monitoruje sytuację za pomocą Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktów Leczniczych (ZSMOPL), brak możliwości zwiększenia produkcji przez producentów stanowi główny problem. W odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie, resort zdrowia wydaje czasowe zgody na sprowadzanie produktów w obcojęzycznych opakowaniach z rynków zagranicznych. Minister Marek Kos podkreśla, że pomimo tych działań, lokalne niedobory nadal mogą się pojawiać, ze względu na wyczerpanie potencjału produkcyjnego niektórych dostawców.

Dlaczego braki podstawowych preparatów występują?

Przyczyny problemów z dostępnością płynów infuzyjnych są złożone. Część firm farmaceutycznych podjęła decyzję o wstrzymaniu lub wycofaniu dostaw na rynek, co dodatkowo pogłębia problem. Braki mogą wynikać również z decyzji biznesowych producentów, czasowych trudności w produkcji, a także wzmożonego zapotrzebowania na płyny infuzyjne zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach. "W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem oraz brakiem możliwości zwiększenia produkcji przez wytwórców, mogą występować lokalne utrudnienia w dostępności tych produktów" – podkreśla Ministerstwo Zdrowia.

Jak Ministerstwo Zdrowia walczy z problemem?

W odpowiedzi na te wyzwania Ministerstwo podejmuje działania mające na celu zwiększenie dostępu do kroplówek, m.in. poprzez czasowe dopuszczenie do obrotu produktów z rynków zagranicznych. Niektóre hurtownie farmaceutyczne już otrzymały zgody na import kroplówek z zagranicy. Nadal istnieje możliwość uzyskania dodatkowych zezwoleń przez inne hurtownie, aby zapewnić ciągłość dostaw.

Jakie są prognozy na przyszłość?

Choć Ministerstwo Zdrowia podejmuje szereg kroków w celu załagodzenia sytuacji, problem z dostępnością soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych pozostaje wyzwaniem. Szpitale i apteki nadal zgłaszają niedobory, a ich dalsze występowanie może mieć wpływ na bezpieczeństwo pacjentów. W miarę upływu czasu władze muszą kontynuować działania zmierzające do zapewnienia ciągłości dostaw, a jednocześnie lekarze i farmaceuci powinni być gotowi na możliwość poszukiwania alternatywnych rozwiązań terapeutycznych.

Podsumowanie

Braki w dostępności kroplówek w polskich aptekach i szpitalach są poważnym problemem, który trwa od początku roku. Choć Ministerstwo Zdrowia wprowadza czasowe rozwiązania, takie jak import produktów z zagranicy, problem nie został jeszcze w pełni rozwiązany. Aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo, konieczne są dalsze interwencje oraz zwiększenie potencjału produkcyjnego na rynku.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-w-sprawie-dostepnosci-plynow-infuzyjnych (dostęp z dnia 11.10.2024)
https://sejm.gov.pl/INT10.nsf/klucz/ATTD6NHT9/%24FILE/z00584-o1.pdf (dostęp z dnia 11.10.2024)
https://x.com/OZPSP1/status/1843318836998639746 (dostęp z dnia 11.10.2024)
https://x.com/OZPSP1/status/1844077952276803968 (dostęp z dnia 11.10.2024)