W najbliższą niedzielę przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. W Polsce zarejestrowanych jest łącznie ponad 357 tys. osób wykonujących te zawody. Zdaniem 75 proc. Polaków pielęgniarki są najważniejszą grupą zawodową pod względem wpływu wywieranego na społeczeństwo. Aby podziękować im za ich pracę oraz wesprzeć je w codziennych obowiązkach z okazji ich święta Fundacja Dr Clown spotka się z ponad 5,5 tys. pracowników i pracowniczek medycznych z 42 miast, by wprowadzić ich w tajniki terapii śmiechem, oraz udostępni im poradnik „Ćwiczenia i rady, jak śmiech może poprawić jakość naszego życia”.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 315 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy oraz ponad 41 tys. położnych i położników, jak podaje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Od dziesięciu lat co roku niezmiennie rośnie liczba osób nabywających prawo do wykonywania tych zawodów.

Od ponad 50 lat 12 maja na świecie obchodzony jest Dzień Pielęgniarek i Położnych. W Polsce zwraca na niego uwagę m.in. Fundacja Dr Clown, nie tylko wyrażając uznanie dla przedstawicielek i przedstawicieli tych zawodów, ale również udzielając im wsparcia w ich pracy. W tym roku spotka się z ponad 5,5 tys. osób z personelu medycznego z 54 szpitali i 42 miast w całej Polsce, by przekazać im informacje na temat terapii śmiechem oraz wpływu uśmiechu na jakość życia i zdrowia. Przygotowała też na ten temat specjalny poradnik z ćwiczeniami. Fundacja Dr Clown od 25 lat wyznacza standardy w terapii śmiechem i sposobach budzenia radości u dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami w szpitalach i wyspecjalizowanych placówkach.

„Badania naukowe dowodzą, że śmiech pozytywnie wpływa m.in. na układ odpornościowy, wspiera usuwanie z organizmu substancji związanych ze stresem, czyli kortyzolu i adrenaliny. Według badań nad zastosowaniem terapii śmiechem w leczeniu bólu przewlekłego przyniosła ona średnią redukcję bólu nawet o 30 proc. Śmiech może również redukować występowanie objawów depresji, pozwala się odprężyć, odreagować frustrację i lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami, do których niewątpliwie należy pobyt w szpitalu, ale też praca w zawodzie pielęgniarskim i konieczność nieustannego stykania się z chorobami, cierpieniem i bezradnością. Dlatego chcemy wesprzeć pielęgniarki, oferując im zestaw narzędzi do poprawy samopoczucia nie tylko ich podopiecznych, ale również, mamy nadzieję, ich samych. Tak możemy podziękować im za ich ważną i często niełatwą pracę, a także za wsparcie dla naszych wolontariuszy i pomoc w budzeniu uśmiechów pacjentów” - mówi Agata Bednarek, prezeska Fundacji Dr Clown.

Zawód pielęgniarki kojarzy się pozytywnie 71 proc. Polaków

Obie wymienione profesje są silnie sfeminizowane - wśród personelu pielęgniarskiego kobiety stanowią aż 97 proc., a wśród położniczego - ponad 99 proc. Najczęstszymi motywacjami do wyboru tych zawodów są chęć niesienia pomocy osobom chorym i cierpiącym oraz poczucie powołania, a także - szczególnie wśród młodszych przedstawicielek zawodu - możliwość ciekawej pracy, umożliwiającej rozwój i poszerzanie wiedzy. Satysfakcja z wykonywanej pracy jest wśród pielęgniarek i położnych bardzo wysoka. Połowa w skali od 0 do 10 ocenia ją na 7 lub wyżej.

Według najnowszych danych portalu No Fluff Jobs zawód pielęgniarski budzi pozytywne skojarzenia u 71 proc. Polaków, a 75 proc. uważa, że jest to najważniejsza grupa zawodowa, jeśli chodzi o wpływ wywierany na społeczeństwo.

Fundacja Dr Clown szkoli i koordynuje pracę blisko 500 profesjonalnie wyszkolonych wolontariuszy - Doktorów Clownów - którzy docierają do niemal 150 szpitali i placówek specjalistycznych w ponad 80 miastach całej Polski przez cały rok, nawiązując relacje z niemal 41 tys. beneficjentów rocznie. Oprócz tego Fundacja prowadzi jedną z największych w Polsce inicjatyw dogoterapii.

„Jak wiadomo, szpital nie jest najprzyjemniejszym miejscem na świecie, a Doktorzy Clowni zawsze potrafią wywołać kilka minut uśmiechu naszych małych pacjentów, pomagają im zapomnieć o strachu i zastrzykach oraz dodają sił w powrocie do zdrowia. Dzięki ich pomocy czas pobytu w szpitalu kojarzy się też z uśmiechem i zabawą. A uśmiech dzieci jest priorytetem również dla nas, pielęgniarek, dlatego jesteśmy wdzięczne wolontariuszom” - mówi Małgorzata Kępa, pielęgniarka oddziałowa z oddziału dziecięcego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie.

„Wolontariusze Fundacji Dr Clown wzbudzają uśmiech na twarzach małych pacjentów, co pomaga w leczeniu i wspiera naszą pracę, ułatwiając współpracę pacjentów z personelem pielęgniarskim” - dodaje Nicole Zając, pielęgniarka oddziałowa z oddziału chirurgii dziecięcej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka.

Środki zbierane przez Fundację są przeznaczane w dużej mierze na finansowanie szkoleń Doktorów Clownów, którzy docierają z terapią śmiechem do polskich szpitali, ich wyposażenia, dojazdów i na organizację dobroczynnych akcji specjalnych. Wywołali w Polsce już ponad milion uśmiechów.

Fundacja Dr Clown to największy zespół wolontariuszy pracujących stale przez cały rok i najstarsza fundacja, która dzięki wsparciu darczyńców od 25 lat buduje długotrwałe relacje z chorymi dziećmi, seniorami i osobami z niepełnosprawnością w szpitalach oraz specjalistycznych placówkach, aby wywoływać uśmiech na ich twarzach. Profesjonalni wolontariusze nieustająco pomagają leczyć uśmiechem niemal 41000 beneficjentów rocznie w całej Polsce. Działalność organizacji polega na szkoleniu oraz koordynowaniu pracy niemal 500 kompetentnych Doktorów Clownów, którzy tworzą zespół z 16 regionów, regularnie obecnych w niemal 150 szpitalach i placówkach specjalistycznych w ponad 80 miastach, aby żaden pacjent nie pozostał smutny. Ponadto fundacja prowadzi jedną z największych inicjatyw dogoterapii w kraju. Spotkania z Doktorami Clownami oprócz chwil radości oraz uśmiechu przywracają poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie, wzmacniają motywację do walki z chorobą oraz smutkiem potrzebującym.

Ebook tutaj

  • https://www.drclown.pl/
  • https://www.facebook.com/fundacja.dr.clown/
  • https://www.instagram.com/fundacjadrclown/
  • Źródło: Rocket Science