Przegląd badań na dużą skalę z udziałem ponad 1,5 miliona ludzi wykazał wyższą śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny dla tych, którzy mają w swojej codziennej diecie mięso, zwłaszcza czerwone lub przetworzone. Artykuł lekarzy z Mayo Clinic w Arizonie "Czy mięso nas zabija?" zostało opublikowane w jednym z majowych numerów Journal of American Osteopathic Association.


Autorzy pracy analizowali sześć badań, w których oceniano wpływ mięsa i diet wegetariańskich na śmiertelność. Celem analizy było ustalenie wytycznych dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej odnośnie tego, czy powinni odradzać pacjentom jedzenie mięsa. Ustalono, że lekarz powinien poinformować pacjenta, aby ograniczał produkty zwierzęce i jeśli to możliwe w diecie uwzględniał więcej produktów roślinnych niż mięsa.


"Te dane potwierdzają to, co wiemy już od dawna - dieta ma ogromny potencjał zarówno by szkodzić, jak i leczyć. Te klinicznie potwierdzone dowody mogą pomóc lekarzom w informowaniu pacjentów o ważnej roli, jaką odgrywa dieta, co prowadzi do profilaktyki wielu chorób" przypominają autorzy badania.


Wyniki dla amerykańskich i europejskich populacji nieco się różniły, jednak wszystkie dane potwierdzają znaczny wzrost śmiertelności wraz z nawet najmniejszym wzrostem spożycia czerwonego mięsa. W 2014 roku przeprowadzono badania z udziałem ponad miliona ludzi z okresem obserwacji od 5,5 do 28 lat, gdzie analizowano wzrost ryzyka śmiertelności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego i choroby niedokrwiennej serca związany ze spożywaniem przetworzonego mięsa (takiego jak bekon, kiełbasa, salami, hot dogi i szynka), a także nieprzetworzonego czerwonego mięsa (łącznie z mięsem niewędzonym, soloną wołowiną, wieprzowiną czy jagnięciną). Okazało się, że jedynie przetworzone mięso znacznie zwiększa ryzyko śmiertelności ze wszystkich przyczyn.


Ponadto, w badaniu z 2003 roku u udziałem ponad 500 000 ochotników stwierdzono zmniejszone ryzyko całkowitej śmiertelności od 25% do prawie 50% u osób z bardzo niskim spożyciem mięsa w porównaniu z osobami, które miały go swej diecie więcej. Odkryto również wzrost średniej długości życia o 3,6 lat u osób stosujących dietę wegetariańską przez ponad 17 lat, w porównaniu do krótkoterminowych wegetarian.


Więcej: sciencedaily.com