Praca przy komputerze nie musi zepsuć ci wzroku
Jak chronić oczy podczas pracy przy komputerze?
Jeśli spędzasz dużo czasu przed monitorem komputera, zadbaj o dobre warunki do pracy:
- Ustaw ekran komputera 45-75 centymetrów od swojej twarzy. Monitor powinien być nieco niżej od poziomu oczu, by po spojrzeniu w dal górna jego krawędź znajdowała się na wysokości wzroku. Takie ustawienie sprawi, że w czasie pracy przy komputerze twoja szyja będzie znajdowała się w naturalnej pozycji, a oczy będą się mniej męczyć dzięki konieczności spoglądania odrobinę w dół.
- Zmniejsz jasność ekranu i zwiększ kontrast między czernią i bielą, aby uniknąć konieczności wytężania wzroku podczas patrzenia w monitor.
- Regularnie oczyszczaj monitor z kurzu, aby drobne cząsteczki unoszące się nad komputerem nie podrażniały twoich oczu.
- Zadbaj o to, by otoczenie komputera było oświetlone w podobny sposób jak sam monitor. Dla oczu najbardziej korzystna jest ograniczona ilość naturalnego światła słonecznego i brak powierzchni odbijających światło. Warto rozważyć również lekkie zaciemnienie pokoju poprzez zasłonięcie okna zasłonami lub opuszczenie rolet.
- Często mrugaj – zamykając na chwilę powieki, w naturalny sposób nawilżysz oczy i uchronisz się przed ich zmęczeniem oraz podrażnieniem.
- Jeśli nosisz okulary, skonsultuj się z okulistą w kwestii doboru szkieł odpowiednich do pracy z komputerem.
- Zaopatrz się w ekran o wysokiej rozdzielczości. Monitory starszej generacji męczą wzrok w większym stopniu niż te najnowsze, ponieważ wymagają stałego dostosowywania się oczu do pojawiających się na nich obrazów.
- Korzystaj z oprogramowania, które zmienia ustawienia kolorów w zależności od pory dnia. Wieczorem i w nocy barwy stają się lekko przygaszone, dzięki czemu łatwiej jest uniknąć zmęczenia wzroku.
- Co kilkanaście minut powinieneś zrobić przerwę w patrzeniu się w monitor. Przez kilka sekund patrz na znajdujące się kilka metrów od ciebie przedmioty – jeśli masz taką możliwość, podejdź do okna i popatrz na zieleń.
- Jeżeli często pieką cię oczy, kup krople nawilżające i aplikuj je zgodnie z zaleceniami.
Dieta na zdrowe oczy
W kwestii troski o wzrok dobre nawyki to połowa sukcesu. Druga połowa to zdrowa dieta, bogata w składniki mineralne, witaminy oraz inne składniki odżywcze. Dla narządu wzroku szczególne znaczenie mają witaminy: A, C i E. Witamina A, czyli beta-karoten, to przeciwutleniacz o silnym działaniu, który neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne między innymi za pogorszenie wzroku. Beta-karoten znajduje się w marchwi, brzoskwiniach, pomidorach i liściastych warzywach – spożywając te produkty, mamy większe szanse na uniknięcie kurzej ślepoty, owrzodzeń rogówki i suchości oka.
Witamina C jest obecna w dużych ilościach w owocach cytrusowych, kiwi, truskawkach, czarnej porzeczce i papryce. Witamina ta wzmacnia naczynia krwionośne w obrębie narządu wzroku i chroni go przed wylewami i krwotokami, które mogą uszkodzić wzrok.
Natomiast witamina E, występująca między innymi w olejach roślinnych, korzystnie wpływa na szczelność błon komórkowych i poprawia absorpcję witaminy A.
Praca przy komputerze i problemy ze wzrokiem nie muszą iść w parze – zdrowa dieta i dobre przyzwyczajenia skutecznie zmniejszają ryzyko pogorszenia jakości widzenia.
Źródło: www.zdrowie.dziennik.pl
Komentarze
[ z 4]
gdzieś czytałem, że nie powinno się spędzać więcej niż 30 godz. w tygodniu przed komputerem i innymi urządzeniami.
Świetny artykuł! Sama spędzam codziennie mnóstwo czasu przed monitorem komputera. Z resztą pewnie jak spora grupa lekarzy, w końcu komputer jest naszym narzędziem pracy, w wielu przychodniach korzystamy z niego celem uzupełnienia historii choroby pacjenta, wpisania danych, czy choćby wyszukiwania potrzebnych informacji. Żyłam ze świadomością, że pogarszanie wzroku ze względu na pracę przy komputerze jest nieuniknione, nawet jeśli ćwiczyć wzrok poprzez patrzenie w dal czy pilnowanie dobrego nawilżenia gałek ocznych poprzez specjalne krople do oczu czy częste mruganie. Myślałam jednak że w ten sposób tylko odsuwam w czasie moment kiedy moje oczy odmówią posłuszeństwa i będę musiała zgłosić się do salonu optycznego po odpowiednie okulary. Artykuł zamieszczony powyżej jest dla mnie nadzieją, że może taka przyszłość nie okaże się koniecznością. Że może nawet pomimo długich godzin spędzanych przed monitorem komputera w pracy czy przed laptopem w domu będę mogła cieszyć się sprawnością wzroku i dobrym widzeniem jeszcze przez długie lata. Co więcej doceniam wszelkie porady jakie zostały wyszczególnione w artykule. Dobrze jest wiedzieć, co jeszcze poza gimnastyką wzroku i częstym mrużeniem powiek mogę zrobić ze swojej strony by zahamować proces zmęczenia oczu i nie tracić ostrości widzenia zbyt prędko....
Dobrze, że w artykule podsumowano w punktach zalecenia dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem. Naturalnie, najlepiej by było ograniczyć siedzenie przed monitorem, niestety nie jest to możliwe w przypadku ogromnej liczby pracowników. Wszędzie mamy komputery i trzeba jakoś przystosować się do ciężkich dla naszych oczu warunków. Słuszną uwagą jest odpowiednia dieta. Możemy dbać o wzrok nie tylko poprzez odpowiednie nawyki, ale również od środka np. spożywając pokarmy bogate w witaminę A. Do najbogatszych naturalnych źródeł witaminy A dla człowieka należą tran rybi, wątroba i podroby, słodkie ziemniaki, marchew, jarmuż, szpinak i dynia. Zmodyfikujmy nasze codzienne posiłki, by zawierały choć część produktów z tej grupy. Dieta "dla zdrowych oczu" przyda się nie tylko osobom, które pracują przed komputerem. Dbajmy o wzrok póki możemy, a posłuży nam dłużej :)
Warto było by rozpowszechniać wiedzę dotyczącą wskazówek oraz tego w jaki sposób dbać o wzrok wśród pracowników biurowych, czy w ogóle w większych korporacjach gdzie znaczne ilości osób wykonują pracę, która wymaga spędzania długich godzin w jednym miejscu bez możliwości zrelaksowania się i odpoczęcia od komputera. Warto było by takim osobom tłumaczyć, że nawet jeśli cały dzień pracy spędzają przy komputerze, to jednak nie muszą być skazane na psucie się wzroku. I na przykład wystarczyłoby przystosować się do tego, by raz na jakiś czas spojrzeć w dal. Albo na ołówek czy długopis, który przystawiany a to bliżej oczu, a to maksymalnie w dal na wyciągnięcie ręki zmuszać będzie źrenice i mięśnie oka do tego aby kurczyć się i rozluźniać, tym samym przystosowując swoje napięcie do odległości w jaką dana osoba patrzy. Dzięki temu właśnie można utrzymać przez długi czas zdolność prawidłowego widzenia i ogniskowania wzroku bez potrzeby zwracania uwagi na inne czynności profilaktyczne. Uniknięcie okularów jest możliwe tylko trzeba motywować pacjenta, aby wysilał się na ten element ćwiczenie wzroku zanim dopuści się do jego utraty.