Wśród książek, z których korzystać będą przede wszystkim osoby starsze z różnego rodzaju dysfunkcjami wzroku znajdzie się literatura piękna polska i obca, wspomnienia, biografie oraz literatura faktu.
- Wybór książek wynika z zainteresowań czytelników, dla których czytanie publikacji drukowanych czcionką standardowej wielkości jest problemem. W efekcie ich aktywność czytelnicza spada - powiedziała rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska, podkreślając, że nie wszystkie osoby słabowidzące przekonują się do książek czytanych przez lektora.
Jak dodała, zarząd województwa na zakup wydawnictw przeznaczył ponad 43 tys. zł. Oprócz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr W. Bełzy w Bydgoszczy, książki udostępnione będą również w działającym przy Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych i wybranych filiach bibliotek.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl
Komentarze
[ z 3]
Każda tego typu akcja jest dobra
wszelkie działania mające pomóc osobą z jakąkolwiek niepełnosprawnością są ok! przeciwdziałają wykluczeniu
Szkoda właśnie, że takie postępowanie jest w naszym kraju wydarzeniem, które traktowane jest jako pozytywne właśnie przez to, że ktoś w ogóle wyszedł z podobną inicjatywą i postanowiono wprowadzać ją w czyn. Wydaje mi się, że jeśli będziemy wychwalać takie działania jako dobre dla ogółu to być może w przyszłości stanie się to czymś zupełnie normalnym i naturalnym. Było by to dobrym pomysłem tym bardziej, że coraz więcej osób cierpi na problemy dotyczące zdolności widzenia i wzroku w ogóle i mogłoby dla nich być bardzo pomocnym, gdyby udało się drukować jako standardowe wersje książek z większą książką, którą bez trudu będą mogły przeczytać. Już w tej chwili chyba liczne osoby starają się omijać brak dostępności podobnych pozycji na półkach sklepowych i na przykład czytać książki ściągnięte z internetu i wgrane na kindla czy inne tego rodzaju odbiorniki. Dzięki temu czytelnik jest w stanie dowolnie dostosować wielkość czcionki do swoich potrzeb i możliwości układu optycznego co z całą pewnością wpływa na poprawę komfortu korzystania z literatury. Oby jak najwięcej podobnych ułatwień, tak ważnych przecież z punktu widzenia pacjentów niedowidzących i z różnymi problemami ze wzrokiem.