W zbiorach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Bydgoszczy pojawi się sto książek drukowanych większą od przeciętnej czcionką. Inicjatywa ta ma ułatwić czytanie osobom słabowidzącym.

Wśród książek, z których korzystać będą przede wszystkim osoby starsze z różnego rodzaju dysfunkcjami wzroku znajdzie się literatura piękna polska i obca, wspomnienia, biografie oraz literatura faktu.

- Wybór książek wynika z zainteresowań czytelników, dla których czytanie publikacji drukowanych czcionką standardowej wielkości jest problemem. W efekcie ich aktywność czytelnicza spada - powiedziała rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska, podkreślając, że nie wszystkie osoby słabowidzące przekonują się do książek czytanych przez lektora.

Jak dodała, zarząd województwa na zakup wydawnictw przeznaczył ponad 43 tys. zł. Oprócz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr W. Bełzy w Bydgoszczy, książki udostępnione będą również w działającym przy Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych i wybranych filiach bibliotek.



Źródło: www.rynekzdrowia.pl