Uchwałę dotyczącą rozszerzenia działalności o Oddział Terapii Zaburzeń Odżywiania i Emocjonalnych dla Dzieci i Młodzieży w sosnowieckim centrum podjęli na sesji poniedziałkowej (29 września) radni sejmiku woj. śląskiego.
Nowy oddział, jak poinformowano w uzasadnieniu do uchwały, jest "odpowiedzią na dużą liczbę przypadków dzieci i młodzieży w województwie śląskim wymagających dostępu do świadczeń medycznych z zakresu terapii zaburzeń nerwicowych, w tym leczenia anoreksji, bulimii i ortoreksji" - podano. Ortoreksja to obsesyjne zachowania na tle zdrowego żywienia.
Oddział będzie dysponował 15 łóżkami.
Jak powiedziała PAP przewodnicząca sejmikowej komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia, radna SLD Małgorzata Ochęduszko-Ludwik taki oddział jest bardzo potrzebny.
- W województwie śląskim są oddziały stricte psychiatryczne dla dzieci, tymczasem do szpitali trafia coraz więcej dzieci i młodzieży ze schorzeniami o podłożu emocjonalnym, czy wynikającymi z uzależnień. Tymczasem pacjenci bez względu na stopień choroby oraz jej rodzaj przyjmowani są na te same oddziały. To należało zmienić.
W uzasadnieniu do uchwały podano, że utworzenie nowego oddziału pozwoli na "rozdzielenie leczonych pacjentów pod względem diagnozy i wieku", co pozwoli m.in. na "dostosowanie oddziaływań terapeutycznych", polepszy komfort pacjentów oraz skróci czas oczekiwania na przyjęcie.
Według Ochęduszko-Ludwik, która jest również wiceprzewodniczącą rady społecznej Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II podjęcie uchwały jest "pierwszym krokiem".
- Kolejnym będzie otworzenie oddziału i zgłoszenie się do Narodowego Funduszu Zdrowia po zakontraktowanie świadczeń" - powiedziała i dodała, że sprawy formalne związane z uruchomieniem oddziału być może zakończą się pod koniec tego roku.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl
Komentarze
[ z 5]
No niestety znak czasu
Potrzebne jest takie oddzielenie bardzo
Leczenie anoreksji zazwyczaj jest długotrwałym i złożonym procesem, prowadzonym przez multidyscyplinarny zespół, zgodnie z możliwościami i specjalnością poszczególnych jej członków. Terapia obejmuje różnorodne oddziaływania edukacyjne, psychoterapeutyczne oraz farmakologiczne, prowadzone przez lekarzy, psychologów, wychowawców, pielęgniarki i dietetyków.
Anoreksja może przyjąć formę walki i wystąpić, gdy zmartwienia nakładają się i są długotrwałe. Zwykle choroba ta przychodzi bardzo powoli i nie staje się groźna dla życia na samym początku, lecz trzeba szybko odsunąć problemy i zmartwienie z życia chorego, w innym razie jego życie jest zagrożone. Osoby z zaburzeniami typu psychotycznego mogą być przekonane, że ich żywność jest zatruta. Unikanie jedzenia może być także skutkiem depresji, ponieważ chory nie jest w stanie skoncentrować się na tej czynności.
Niestety nie istnieje cudowny "lek na anoreksję". W leczeniu uwaga koncentruje się głównie na zwiększeniu masy ciała osoby chorej. Lekarze decydują się na leczenie farmakologiczne dla zmniejszenia lęków związanych z jedzeniem i przytyciem. Dawki zależne od BMI pacjenta. W leczeniu stosowanie różnorodnych leków antydepresyjnych. W wielu źródłach zaleca się stosowanie SSRI, jednak odchodzi się od niego z uwagi na efekt uboczny w postaci obniżenia łaknienia. Zastosowanie znajdują leki antydepresyjne. Leczenie farmakologiczne jest zdecydowanie bardziej skuteczne, jeżeli pacjent obok przyjmowania leków stosuje się do zalecanej diety i uczestniczy w psychoterapii. Popularną tendencją jest stosowanie również leków w celu redukcji niepokoju, poprawy snu. Popularnością cieszą się nowoczesne neuroleptyki. Obecne w anoreksji zaburzenia hormonalne wymagają czasami leczenia suplementami. Problemem jest długotrwały brak miesiączki będący wyrazem zaburzenia funkcji przysadki. Aby zmniejszyć problemy hormonalne stosuje się głównie preparaty estrogenu. Duży nacisk kładzie się też na inne powikłanie anoreksji, czyli osteopenię, czyli zmniejszenie masy kostnej prowadzące w ostateczności do osteoporozy. Leczenie tego powikłania ogranicza się do odpowiedniej diety zawierającej odpowiednie ilości wapnia, witaminy D oraz przywrócenie prawidłowej czynności hormonalnej.