Fundację Dom Autysty założyła grupa rodziców, uczęszczających do szkoły dla dzieci z autyzmem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. Tylewicza w Poznaniu. Jej głównym celem jest zabezpieczenie przyszłości całkowicie niesamodzielnych autystycznych dzieci – przede wszystkim w okresie po śmierci rodziców.
W poznańskim Domu Autysty miałaby zamieszkać grupa 11 osób.
Placówka będzie jednak otwarta także na inne dorosłe osoby z autyzmem. Członkowie Fundacji chcą prowadzić dzienne zajęcia dla znacznie większej grupy osób z Poznania i okolic, wspierać w znalezieniu pracy tym, którzy będą w stanie ją podjąć oraz animować życie kulturalne ludzi z autyzmem.
Niestety obecne uregulowania prawne dotyczące finansowanie tego typu placówek są bardzo niekorzystne, dlatego w Polsce nie powstają małe placówki całodobowej opieki nad dorosłymi autystami i innymi całkowicie niesamodzielnymi osobami niepełnosprawnymi. O zmianę przepisów stara się Porozumienie Autyzm Polska, do którego należy również Fundacja Dom Autysty.
Zobacz: domautysty.pl
Komentarze
[ z 1]
Takie placówki są niezwykle potrzebne w Polsce. Jedno na 64 dzieci ma postawione rozpoznanie całościowych zaburzeń rozwojowych, jest to duza grupa chorych. Osoby cierpiące na autyzm są w większości zależne od stałej pomocy i opieki innych osób. Najczęściej opiekę sprawują rodzice, jednak los chorej osoby staje się niepewny po ich śmierci. Dlatego szukają oni sposoby na zagwarantowanie losu swoiich dzieci. Dom autysty zapewni chorym należyta opiekę, to świetne rozwiazanie. Rząd powinien wspomóc taką inicjatywę.