Niewiele ponad dwa miesiące zostały do wejścia w życie obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej. W październiku do e-recepty dołączyły kolejne 1296 podmioty lecznicze - poinformowało Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Liderem miesiąca jest województwo śląskie – tu pierwsze e-recepty pacjenci otrzymali w 172 podmiotach leczniczych. Średnia dzienna liczba e-recept wyniosła ponad 500 tys. (w dni robocze od poniedziałku do piątku). Tylko w październiku wystawionych zostało ponad 12 mln e-recept.
Od początku roku ponad 32 tys. lekarzy wystawiło 25 mln elektronicznych dokumentów. E-recepty można otrzymać w 1922 miejscowościach.
>>>ZOBACZ TEŻ: Czy jesteś gotowy na e-recepty?
Zdaniem resortu zdrowia, wraz z e-receptą znika problem nieczytelnych recept. Farmaceuci unikają problemów z ich realizacją, a pacjenci nie muszą wracać do lekarzy z prośbą o korektę. E-recepta oszczędzi też wielu wizyt przewlekle chorym, cyklicznie zgłaszającym się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stale przyjmowane leki.
Doświadczenia z innych krajów pokazują, że wprowadzenie elektronicznych recept przyniosło oszczędności dzięki zmniejszeniu liczby pomyłek, podniesieniu bezpieczeństwa pacjentów, ograniczeniu biurokracji i uszczelnieniu obrotu lekami.
Komentarze
[ z 0]