Szczecińskie szpitale „Arkońska” i „Zdunowo” to wiodące ośrodki przeszczepiania nerek, wątroby, płuc czy rogówki w Polsce. Lekarze z tych placówek przeszczepili w 2016 roku 73 wątroby, 34 nerki, 13 płuc i 6 rogówek.
Warto zaznaczyć, że odbył się rówmież jeden tzw. podwójny przeszczep. Podczas jeden operacji pacjent otrzymał nową nerkę i wątrobę.
2016 rok był dla „Arkońskiej” rekordowym pod względem przeszczepów wątroby (w 2016 r. dokonano 62 transplantacje). Tylko w SPWSZ na nowy narząd oczekuje wciąż około 40 osób. O randze szczecińskiej transplantologii świadczy fakt, że Oddział Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Naczyniowej i Transplantacyjnej Szpitala Wojewódzkiego na Arkońskiej to drugi, po warszawskim, najważniejszy w kraju ośrodek przeszczepiający wątrobę.
- Nie da się ukryć, że kolejka jest bardzo duża, m.in. dlatego, że staliśmy się liczącym ośrodkiem w kraju i wielu chorych zgłasza się właśnie do nas. Zapotrzebowanie rośnie, w tym roku już z dniem dzisiejszym 7 wątroba jest przeszczepiona w tym miesiącu. Bardzo proszę o propagowania dawstwa. Bez tego nie jesteśmy w stanie pomóc chorym i potrzebującym. - wyjaśniał ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Wojewódzkiego dr Samir Zeair.
Z kolei Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji PUM – Szpital Zdunowo, pod względem dokonanych przeszczepów płuc wyprzedza tylko ośrodek w Zabrzu. Szczecińscy lekarze wyszkolili m.in. zespół z Poznania i wspierają swoją wiedzą oraz doświadczeniem uruchomienie przeszczepów płuc w Warszawie.
- Jeśli idzie o przeszczepy serca i płuc to ten rok jest dla Polski rekordowy. Szczecin jest drugim ośrodkiem transplantacyjnym po Warszawie. Również dla naszej kliniki ten rok był rekordowy. Logistyka szpitala pozwoli nam na dojście do 20-25 przeszczepów rocznie. Wiele przed nami bo krajowe zapotrzebowanie jest szacowane na 200 transplantacji. – powiedział prof. Tomasz Grodzki ordynator Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji PUM w Szpitalu Zdunowo.
Lekarze nie mają wątpliwości, że połączenie placówek Zdunowo i Arkońska pozwoli na szerszą współpracę.
- Cieszę się, że powstaje unia transplantacyjna bo mamy wiele wspólnych tematów takich jak dobór tkankowy, leczenie immunosupresyjne i to wspólne działanie zaowocuje rozwojem transplantologii. Wspólnie aplikujemy o organizację sympozjum zatytułowanego przeszczepienia wielonarządowe. To wydarzenie chcemy zorganizować jako jeden duży zespół transplantacyjny – mówił ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek Szpitala Wojewódzkiego prof. Marek Myślak.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Komentarze
[ z 0]