Na mocy porozumienia Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem zmieni organ prowadzący. Jest to szpital specjalistyczny o profilu torakochirurgicznym, zabezpieczający potrzeby zdrowotne pacjentów z całej Małopolski, co przesądza o wojewódzkim charakterze tej placówki. Dotychczas wykonywane uprawnienia i obowiązki Powiatu Tatrzańskiego zostaną przekazane na Województwo Małopolskie.

W uroczystym wręczeniu listu intencyjnego w tej sprawie wzięli udział marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura, starosta Tatrzański Piotr Bąk oraz dyrektor szpitala prof. Marcin Zieliński.

Intencją sygnatariuszy listu jest dalsza poprawa dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych w Szpitalu Specjalistycznym Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem w związku z planowanym podjęciem działań niwelujących negatywne skutki Covid-19 poprzez rozbudowę, odbudowę i przebudowę głównego skrzydła budynku. Projekt ten jest dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach programu REACT-EU.

Szpital „Odrodzenie” jest jednym z pierwszych zakładów w Polsce, gdzie ponad pół wieku temu rozpoczęto operacje narządów klatki piersiowej oraz wprowadzono nowoczesne metody leczenia gruźlicy płuc. Dzisiejsza placówka leczy zachowawczo schorzenia płuc, w tym przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę, sarkoidozę, zapalenia płuc, nowotwory płuc. Obecnie posiada 100 łóżek, a na jego strukturę składają się: 3 oddziały, blok operacyjny, apteka i IP.

Jest wyposażony m.in. w tomograf komputerowy, 2 aparaty RTG, analizator biochemiczny i rezonans magnetyczny. Zatrudnia prawie 200 pracowników na umowie o pracę i kilkunastu na kontrakcie. Prowadzi też szkolenia lekarzy i studentów z całej Polski, a dwa razy w roku organizuje jedyny w kraju kurs chirurgicznego leczenia urazów klatki piersiowej oraz ropniaków opłucnej.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, placówka planuje rozbudowę, odbudowę i przebudowę głównego skrzydła budynku, aby jeszcze lepiej niwelować skutki spowodowane przez Covid-19. Dysponuje wysoko wykwalifikowanymi zasobami ludzkimi, dużym zapleczem sprzętowym oraz rozwiązaniami organizacyjnymi umożliwiającymi wdrażanie kompleksowych działań w zakresie zwalczania i przeciwdziałania skutkom pandemii.


Źródło: Biuro Prasowe UMWM