Szpital Uniwersytecki w Krakowie ogłosił, że – jako pierwszy w województwie – otrzymał akredytację Ministerstwa Zdrowia oraz zgodę Centrum Organizacyjno-Koordynującego ds. Transplantacji „Poltransplant" na wykonywanie przeszczepów nerek od osób żywych.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie to ważny ośrodek transplantacyjny w kraju. Dotychczas przeprowadzano w nim przeszczepy szpiku kostnego – zarówno autologiczne, jak
i allogeniczne, a także przeszczepy narządowe od zmarłych dawców. W samym ubiegłym roku przeprowadzono łącznie aż 116 takich operacji, a ich liczba wciąż rośnie.

– Wspieranie transplantologii to istotny punkt strategii rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego. Dlatego tak ważna jest dla nas, uzyskana pod koniec zeszłego roku, ponowna akredytacja Centrum Organizacyjno-Koordynującego ds. Transplantacji „Poltransplant" na wykonywanie dotychczas przeprowadzanych przeszczepów. Osobiście również bardzo się cieszę, że udało nam się uzyskać zgodę na wykonywanie przeszczepów nerek od dawców żywych. To dla chorych nowa szansa na otrzymanie przeszczepu oraz skrócenie czasu oczekiwania na niego – mówi dyrektor szpitala, Barbara Bulanowska.

Uzyskanie akredytacji oficjalnie ogłoszono podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, który odbywa się w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki. Z tej okazji wykłady wygłosili: prof. Piotr Richter, dr Tomasz Kruszyna, dr Czesław Osuch oraz prof. Władysław Sułowicz. Uczestnicy spotkania mieli również okazję by zapoznać się z nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi podczas transplantacji.

Szpital Uniwersytecki jest realizatorem programu wyposażenia ośrodków transplantologii. Na ten cel otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia w wysokości blisko 1,8 mln PLN. Łącznie ze środkami własnym, w latach 2017-2018 na rozwój transplantologii Szpital przeznaczy ponad 2, 1 mln PLN.


Źródło: Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum