Uczestnicy odbywającego się we wtorek (13 września) w Toruniu Forum Seniora jako pierwsi będą mogli złożyć wnioski w rozpoczynającej się wkrótce otwartej rekrutacji nowych uczestników marszałkowskiego programu teleopieki domowej, opartego na monitorująco-komunikacyjnych „bransoletkach życia”.
Na opiekuńczo-ratunkowy system teleopieki domowej składają się monitorujące funkcje życiowe mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy („bransoletki życia”) oraz uruchomione w ubiegłym roku centrum operacyjne. Do partnerstwa zaproszone zostały wszystkie gminy regionu, ostatecznie zgłosiło się 88. (Osiemdziesiątym dziewiątym partnerem jest marszałkowska spółka Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio, która zorganizowała i prowadzi centrum operacyjne systemu).
Adresatami tej zyskującej sobie coraz większą popularność formy wsparcia są osoby niesamodzielne, potrzebujące pomocy w codziennym funkcjonowaniu, przede wszystkim mieszkający samotnie seniorzy. Pierwszeństwo zarezerwowano dla osób o niskich dochodach, doświadczających wykluczenia społecznego, niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, a także kombatantów i osób represjonowanych. Uzupełnieniem oferty są pomoc sąsiedzka i wolontariat opiekuńczy.
Obecna, prowadzona przez marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej rekrutacja, która oficjalnie ruszy 19 września, to oferta dla niesamodzielnych osób starszych mieszkających w gminach, które do programu nie przystąpiły, a także dla tych, którzy z jakichś powodów nie otrzymali „bransoletek” dystrybuowanych przez gminy będące partnerami programu.
„Ten segment uczestników ponosić będzie symboliczną odpłatność za udział w programie w wysokości 35 złotych miesięcznie, z której zwolnimy osoby o najniższych dochodach” - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
„Zakładamy, że w ten sposób będziemy mogli zaprosić do projektu wszystkich potrzebujących tego rodzaju wsparcia” – podkreślił marszałek województwa Piotr Całbecki.
Komentarze
[ z 0]