2 tys. łódzkich seniorów dostanie specjalne opaski na ręce, które zdalnie zbadają tętno lub w razie zagrożenia życia zaalarmują opiekunów - poinformował Urząd Miasta Łodzi.
We wrześniu w Łodzi rozpocznie się pilotażowy program opieki domowej nad osobami starszymi i chorymi. Program obejmie 2 tysiące łódzkich seniorów i będzie trwał dwa lata. Jak podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, domowa opieka nie tylko generuje mniejsze koszty, ale przynosi znacznie lepsze efekty dla seniorów i osób potrzebujących opieki.
Elektroniczne opaski zakładane na ręce seniorów samoczynnie będą monitorowały tętno oraz automatycznie wyślą sygnał alarmowy np. w razie upadku. Dodatkowo w domu pacjenta będą rozmieszczone specjalne czujniki, które będą pokazywały, gdzie znajduje się taka osoba. Opaska będzie też miała funkcję SOS, czyli wezwania pomocy przez osobę z niej korzystającą. Będzie ona uruchamiana jednym przyciskiem.
Rekrutacja do programu rozpocznie się już w sierpniu, a będą nim objęte osoby, które ukończyły 60 lat, są mieszkańcami Łodzi, a w skali Barthela otrzymały mniej niż 60 punktów, ale nie są objęte opieką długoterminową w ramach NFZ, czyli takie, które mają mniej niż 40 punktów w skali Barthela.
Komentarze
[ z 8]
Elektroniczne opaski zakładane na ręce dla seniorów to bardzo fajny pomysł. Jak wiemy monitorowanie tętna w przypadku takich osób jest bardzo ważne. Pamiętajmy, że osoby starsze na co dzień żyją same i liczy się dla nich każdy rodzaj pomocy. Dodatkowo opaski będą wysyłały sygnał w razie upadku lub też w razie zaginięcia takiej osoby. Często niestety słyszymy w mediach o zaginięciach osób starszych. Wyszła z domu i nie wróciła. Często niestety w wieku podeszłym występują problemy z pamięcią i takiej osoby nie potrafię powiedzieć skąd pochodzą, czy też jak się nazywają i gdzie mieszkają. Z pewnością posiadanie takiej opaski ułatwi policji i rodzinie znajdywanie osób zaginionych. Zamontowanie w opaskach funkcji S.O.S da możliwość seniorom i osobom chorymw razie potrzeby wezwania pomocy w szybki sposób. Miejmy nadzieję, że program od września ruszy w Łodzi pełną parą i przyniesie same sukcesy. Wprowadzenie takich rozwiązań w życie znacznie ułatwia nam funkcjonowanie ,oby tak dalej. Czekam na kolejne ciekawe projekty.
Pomysł wydaje się nie mieć żadnych, najmniejszych minusów. Dosłownie pomyślano o wszystkim. Po pierwsze ogromny plus, za to, że miasto Łódź zainteresowało się losem starszych, który w obecnych czasach coraz częściej nie jest zbytnio brany pod uwagę. Prezydent tego miasta ma całkowitą rację mówiąc, że opieka w domu w mniejszym stopniu obciąży budżet przeznaczony na opiekę medyczna. Co ważne opieka w domu nie raz przynosi dużo lepsze efekty ponieważ pacjenci lepiej czują się w swoim otoczeniu, szpital może być dla nich miejscem bardziej stresującym. Stres każdemu z nas nie służy, ale osobom z chorobami serca szkodzi w szczególności. Nie raz okazało się, że przebywanie w swoim domu, w otoczeniu bliskich przynosiło bardzo dobre wyniki. Prostota pozwalająca na wezwanie pomocy jednym przyciskiem wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla seniorów, którzy zwyczajnie mogą nie nadążyć za bardziej skomplikowanymi rozwiązaniami. Funkcja ta na pewno będzie działać szybciej niż wykręceniu numeru alarmowego. Jedno mnie zastanawia. Czy wystarczy jednokrotne naciśnięcie tego przycisku aby uzyskać pomoc? Zdarzyć się może przecież omyłkowe naciśnięcie. Może np. sekwencja 2-3 przyciśnięć oznaczałaby konieczność przyjazdu odpowiednich służb?
Bardzo fajne rozwiązanie dla osób, które niekoniecznie chcą oddać swoich najbliższych do domów opieki społecznej, które nie zawsze radzą sobie z uwagi na pracę i codzienne obowiązki, z tym, żeby we właściwy sposób zaopiekować się swoimi najbliższymi w podeszłym wieku. To system, który sprawi, że opiekujący się swoimi bliskimi będą ze spokojem mogli pójść do pracy, wyjść z domu, wiedząc, że osoba która w nim zostaje jest monitorowana. A dla wielu chorych nie ma lepszego, bezpieczniejszego otoczenia niż ich własny dom. Ponadto jestem pod wrażeniem faktu, że opaski będą wykorzystywały geolokalizację, czyli dzięki nim będzie można ustalić, gdzie znajduje się pacjent. To bardzo pomocne dla osób cierpiących np. na zaniki pamięci, czy demencję. Będzie wiadomo, kiedy opuści ona bezpieczną strefę i czy wszystko z nią w porządku. Mam nadzieję, że system sprawdzi się i obejmie swoim zasięgiem wszystkich potrzebujących seniorów w Polsce !
Zainteresowałam się tym tematem, ponieważ sama w rodzinie mam osobę, która musi być pod stałą opieką. Myślę, że należy dodać, że oprócz opasek na rękę stworzona zostanie także tak zwane centrum teleopieki działające 24 godziny na dobę. Osoby objęte programem będą mogły zgłosić do niego, że czują się źle, są zaniepokojone stanem swojego zdrowia, potrzebują kontaktu z lekarzem. To istotny aspekt wsparcia. Dodatkowo 40 łodzian otrzyma kompleksową opiekę pielęgniarską i lekarską oraz przede wszystkim opiekunów spędzającymi czas z osobami niesamodzielnymi. Pomoc - oferowana również w weekendy - ma być realnym wsparciem dla dotychczasowych opiekunów osób starszych lub chorych - ich małżonków czy dzieci. Mam nadzieję, że wiele miast weźmie przykład z Łodzi i również w swoich planach znajdzie miejsce na podobny projekt.
Projekt zaproponowany przez miasto Łódź prezentuje się bardzo dobrze. Opieka domowa rzeczywiście jest najlepszą formą opieki nad osobami starszymi mającymi między 40 a 60 punktów w skali Barthela. Starsi pacjenci mają duże trudności w adaptacji do warunków odmiennych niż dobrze im znane warunki domowe, stąd też pobyt w szpitalu jest dla nich niemałym stresem. Bardzo często można usłyszeć od starszych hospitalizowanych pacjentów zapytania o to, kiedy w końcu będą mogli być wypisani, podkreślają, że chcą już wyjść do domu, że w domu jest im najlepiej - to zrozumiałe. Nie tylko sami seniorzy odniosą korzyść z takiego rozwiązania, również placówki medyczne skorzystają na ulokowaniu seniorów w ich własnych domach. Optymalnie byłoby, gdyby łóżka szpitalne przeznaczone były dla pacjentów wymagających przeprowadzenia procedur medycznych, po których pacjent wypisywany byłby do domu, zwalniając miejsce kolejnym podobnym pacjentom, nie zaś przeznaczone na długotrwały pobyt dla osób wymagających nadzoru w stopniu możliwym do zrealizowania poza szpitalem, w domu. Sama forma tego programu zapowiada się obiecująco. Sygnał wysyłany w razie upadku, wskazywanie lokalizacji - idealne rozwiązania. Oby w rzeczywistości wszystko grało tak dobrze jak się przedstawia.
Chęć pomocy starszym, samotnym, często niesamodzielnym osobom to inicjatywy, które zawsze będę mocno popierał. Ci ludzie w swoim długim życiu, często przeszli bardzo dużo i wszelkiego rodzaju pomoc zwyczajnie im się należy. Zaangażowanie się władz Łodzi zasługuje na słowa uznania. Miasto to na wiele sposobów niesie pomoc seniorom poprzez tworzenie dużej ilości projektów skierowanych bezpośrednio do starszych ludzi, które pozwalają im pokonać trudności oraz poznać nowych, ciekawych ludzi i pogłębić lub odkryć nowe zainteresowania. Sama opaska wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Monitorowanie tętna pozwoli na kontrolę stanu chorego ze znacznej odległości, co uchroni tych pacjentów przed niebezpieczeństwem np. zatrzymania akcji serca. Jest to bardzo istotne ponieważ osoby te często mieszkają same i nie mogą liczyć na czyjąś pomoc 24 godziny na dobę. Rozmieszczenie nadajników w domu wydaje się być skierowane do osób, które samodzielnie nie mogą opuszczać swojego miejsca zamieszkania, np. ze względu na chorobę Alzheimera. U takich osób powrót do domu jest często utrudniony, a nawet niemożliwy i szybka interwencja zapobiegnie zgubieniu się. Ma to spore znaczenie, gdyż takie osoby mogą zasłabnąć lub przez znaczy czas nie przyjmować leków, co wiąże się z niebezpieczeństwem.
Fajnie, że w dzisiejszych czasach jest coraz więcej rozwiązań, ktore pomagają kontrolować zdrowie seniorów. Przede wszystkim są wygodne, łatwe w obsłudze i co może wydawać sie błahe - bardzo dobrze wyglądające ! Urządzenia przypominające zegarek zbadają m.in. tętno i zaalarmują centrum ratunkowe w razie zagrożenia życia. Dwa tysiące łódzkich seniorów otrzyma je bezpłatnie. Wezwanie pomocy jednym przyciskiem, czy monitorowanie położenia ciała - między innymi takie funkcje będą miały specjalne opaski z których skorzystają seniorzy w Łodzi. Urządzenia wszystkie dane będą przesyłały do centrum telemedycyny. Będą one nie tylko mierzyły przez 24 godziny tętno, ale także wykrywały zdarzenia nagłe, takie jak upadek. Przyciśnięciem jednego przycisku SOS będzie też można wezwać pomoc. To rodzaj zabezpieczenia osób, które nie wymagają bezpośredniej i stałej opieki. W domach seniorów zostaną rozmieszczone specjalne czujniki, które będą pokazywały, w którym miejscu znajduje się osoba. To ważne szczególnie w przypadku osób, które nie są samodzielne i nie powinny bez opieki opuszczać mieszkania, m.in. chorych na Alzheimera. Do centrum telemedycyny będzie można zadzwonić nie tylko po pomoc medyczną (używając przycisku SOS), ale też poprosić o umówienie wizyty u lekarza, czy uzyskać wsparcie psychologiczne.
Pomoc seniorom w dzisiejszych czasach jest szczególnie potrzebna. Jeżeli chodzi o rząd to utworzono program. którego celem jest niesienie pomocy starszym osobom. Oferowane jest dowożenie produktów, które są niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Bardzo ważne jest to aby seniorzy, którzy nie muszą opuszczać swojego miejsca zamieszkania bez poważniejszego powodu mogli zostać w domu, ponieważ w sklepach czy komunikacji miejskiej ryzyko zakażenia koronawirusa W wielu miastach na terenie całego kraju powstają ciekawe inicjatywy, których założeniem jest wspomaganie starszych osób w tych trudnych czasach. Przykładowo w Radomiu wolontariusze rozwożą do seniorów ciepłe posiłki. Trafiają one do setek osób, które do tej pory korzystały z dziennych stołówek jednak w wyniku, pandemii musiały zostać one zamknięte. Warto również wspomnieć, że osoby, które zdecydowały się pomóc, zajmują się nie tylko dostarczaniem posiłków, ale poświęcają też czas osobom, tak aby nie czuły się one osamotnione. W dzisiejszych czasach osoby, które mieszkają same dodatkowo mają utrudnioną socjalizację, z uwagi na to, że wiele miejsc, w których mogliby się spotykać ze swoimi rówieśnikami zostały zamknięte. W cały projekt zaangażowana jest całkiem spora grupa osób, a dodatkowo mogą one liczyć na pomoc radomskich restauracji, które nieodpłatnie przygotowywują posiłki. Należy pamiętać o tym, że jeśli ktoś potrzebuje pomocy to powinien zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, która przekazuje informacje do wspomnianej organizacji. W Poznaniu od jakiegoś czasu ruszyła infolinia, na którą seniorzy mogą zadzwonić gdy czują się samotni lub mają obawy co do jakiejś sytuacji. Telefon ten funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 12-20. Pod infolinią osoby te mogą poprosić o konkretną pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności, które wymagają wyjścia z domu. Większośc osób ma bardzo dużą potrzebę kontaktu z innymi ludźmi. Dzięki takiej rozmowie mogą poczuć, że są potrzebni i ktoś się o nich troszczy. Według psychiatrów oraz psychologów taka rozmowa może okazać się dużo bardziej korzystna niż wizyta u specjalisty. Jeżeli jest już możliwość rozmawiania z seniorami to dobrze aby odbywała się ona w komfortowym miejscu. Dobrze aby w trakcie rozmowy wyłączyć urządzenia, które mogą ją utrudnić czyli na przykład telefon komórkowy, radio czy telewizor. Dobrze aby z seniorem rozmawiać w sposób spokojny i cierpliwy. Dobrze jest aby pozwolić starszej osobie w spokojny sposób formułować zdania. Podczas rozmowy bardzo ważne jest słuchanie tego co starsze osoby mają do powiedzenia. Seniorzy bardzo często mają wiele do powiedzenia, szczególnie Ci, którzy nie mają na co dzień kontaktu z innymi osobami. Liczy się więc cierpliwość, a także empatia. Dobrze aby senior w trakcie rozmowy był traktowany jako partner. Nie należy używać zdrobnień oraz liczby mnogiej. Moim zdaniem bardzo dobrym pomysłem jest to aby seniorzy w godzinach 10-12 miały możliwość robienia zakupów bez ryzyka na kontakt z młodszymi osobami, które bardzo często są bezobjawowi i mogą być nosicielami koronawirusa. Bardzo ciekawe zdarzenia mają miejsce także w Białymstoku. 5 lat temu wprowadzono tam kartę aktywnego seniora, z której jak się okazuje korzysta co piąta uprawniona do tego osoba. Mogą oni korzystać ze zniżek w instytucjach kulturalnych, a także obiektach sportowych, gdzie ulga wynosi aż 50 procent. Program ten jest skierowany do osób po 60 roku życia, które mieszkają w stolicy województwa podlaskiego. Według badań z udziałem seniorów okazuje się, że obecnie sytuacja, która panuje na świecie jest dla nich sporym problemem. Dodatkowo wraz z ciągłym wzrostem cen ich emerytury nie są wystarczające. Co piąty badany twierdzi, że nie stać go na podstawowe produkty. Dla wielu z nich problemem są relacje społeczne z bliskimi osobami oraz obawa przed utratą przez nich zdrowia. Jakiś czas temu ruszyła bardzo ciekawa inicjatywa, której założeniem było wprowadzenie seniorów w tematykę Internetu. Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł ponieważ wraz z upływem czasu daje on coraz więcej możliwości, które z pewnością okażą się pomocne także seniorom. Po pierwsze w dzisiejszych czasach coraz więcej firm oraz sklepów oferuje możliwość robienia zakupów przez Internet. Wybrane produkty mogą być dostarczone bezpośrednio pod drzwi osoby zamawiającej, co więcej wszystko odbywa się bez kontaktu z kurierem, dlatego też ryzyko transmisji wirusa jest zredukowane do minimum. Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem do którego może zostać wykorzystany Internet jest możliwość kontaktu z najbliższymi osobami poprzez portale społecznościowe. Dzięki nim możliwie jest przesyłanie wiadomości tekstowych,a także przeprowadzanie wideokonferencji, co w dzisiejszych czasach stało się bardzo popularne. Starsze osoby mogą porozmawiać, ze swoimi wnukami, dziećmi, ale także rówieśnikami ponieważ coraz więcej starszych osób swobodniej porusza się w Internecie, a także używa nowych rozwiązań technologicznych. Między seniorami istnieją bardzo ciekawe zależności ponieważ w wielu aspektach są oni w stanie namawiać siebie to podejmowania nowych wyzwań, które z pewnością korzystnie wpływają na ich życie i sprawiają, że staje się ono ciekawsze. Ponadto dzięki przelewom bankowym, które jesteśmy w stanie wykonać z domu nie ma konieczności wychodzenia na pocztę, czy też do oddziałów banku, co w obecnej sytuacji jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku starszych osób. Obecna aura również nie sprzyja jeżeli chodzi o nastrój. Wiele starszych osób, które mieszkają w samotności, przeżywają trudny okres związany z tym, że dni są coraz krótsza, a ilość promieni słonecznych jest coraz mniejsza z uwagi na ciągłe zachmurzenia oraz deszcz. Taki stan nazywany jest SAD czyli depresją sezonową. Według statystyk dotyka ona co dziesiątą osobę i zazwyczaj pojawia się w kolejnych latach. Jeżeli utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie to konieczne może być wybranie się do specjalisty, a dzisiejszych czasach możliwe jest skorzystanie z teleporady. Wraz z pojawieniem się pandemii w naszym kraju, wiele osób nie mogło uprawiać dyscyplin sportowych, które do tej pory stały się ważnym elementem w życiu. Da się zauważyć, że w dzisiejszych czasach coraz więcej seniorów decyduje się uprawiać sport. Jeszcze przed pandemią dało się zauważyć, że spora część z nich uprawia nordic walking, chodzi na spacery, jeździ na rowery, a także chodzi na siłownię czy basen. Na początku wiosny, gdy wszelkie obiekty sportowe były zamknięte, a poruszanie się w przestrzeni publicznej było ograniczone powstało wiele materiałów wideo, a także poradników, z których mogliśmy się dowiedzieć w jaki sposób można wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne, pozostając w dobrej formie. Krajowa Izba Fizjoterapeutów we współpracy z resortem zdrowia opracowała również zestaw ćwiczeń skierowany właśnie do seniorów. Bardzo ważne aby ruch towarzyszył starszym osobom każdego dnia, ponieważ istnieje ogromna liczba badań naukowych, które potwierdzają ich skuteczność w poprawie kondycji zdrowotnej. Chodzi także o funkcjonowanie układu immunologicznego, który szczególnie w tym okresie musi być w jak najlepszej kondycji. Materiały zostały udostępniane w taki sposób, aby w jednym znajdowały się instrukcje oraz komentarz dotyczący pojedynczego ćwiczenia. Taka forma z pewnością jest dużo bardziej przystępna niż nagromadzenie kilku ćwiczeń w jednym materiale. Musimy pamiętać o tym, że seniorzy często potrzebują więcej czasu aby nauczyć się pewnych czynności, które dla nas na pierwszy rzut oka wydają się proste. Warto wspomnieć, że wszystkie ćwiczenia zostały opracowane przez fizoterapeutów pracujących na co dzień z pacjentami geriatrycznymi, czy mających schorzenia kardiologiczne lub neurologiczne, co może potwierdzić, że są one bezpieczne. Oczywiście są pewne wyjątki i seniorzy raczej zdają sobie sprawę z tego, które ćwiczenia są w stanie wykonać, a które z uwagi na liczne schorzenia lub zwyrodnienia są niemożliwe do wykonania. Warto jest wspomnieć, że spora część starszych osób nie wykonuje żadnego ruchu. Jest to więc idealny moment aby zdecydowali się oni na zmianę w swoim życiu. Nie możemy zapominać o tym, że seniorzy są bardzo ważną częścią naszego społeczeństwa i jeśli znajdują się w trudnej sytuacji to należy im pomagać, nawet jeśli ich nie znamy.