Teleopieka domowa, sztandarowy projekt społeczny samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, to jeden z cieszących się dużym zainteresowaniem kierunków w usługach opiekuńczych. Swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie kujawsko-pomorscy samorządowcy dzielą się z partnerami z siedmiu krajów Unii Europejskiej w międzynarodowym programie „Teleopieka dla starzejącej się Europy” (CARES). We wtorek i środę (20 i 21 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywa się konferencja inaugurująca przedsięwzięcie.
- Jeśli w Europie w centrum uwagi stawiamy człowieka, to musimy zauważyć, że ten człowiek się starzeje. Obecnie 20 proc. mieszkańców naszego regionu to ludzie w tak zwanym podeszłym wieku. Wiemy, że jest im potrzebna sprawna, dobrze działająca opieka. W naszych warunkach technologicznych dobrze sprawdziła się teleopieka [domowa] oparta o „bransoletki życia”. Do projektu „Teleopieka dla starzejącej się Europy”, realizowanego w ramach europejskiego programu współpracy terytorialnej Interreg Europa, zaprosiliśmy wartościowych partnerów o różnych doświadczeniach w dziedzinie teleopieki. Uważa się, że do 2040 roku 25 proc. usług medycznych w Europie będzie polegało właśnie na teleopiecie –podkreśla wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który otworzył konferencję, a wcześniej spotkał się na krótkim briefingu z dziennikarzami regionalnych mediów.
- Łączymy siły z naszymi partnerami z zagranicy, żeby wykreować rozwiązania, których jeszcze nie ma na stole. Jako region jesteśmy liderem jeśli chodzi o rozwiązania teleopiekuńcze. Aktualnie wdrażamy w naszym regionie rozwiązania [monitorujące funkcje] kardiologiczne, ale sprawdzamy też możliwość połączenia ich z innymi rozwiązaniami, wśród których jest na pewno dostęp do diagnostyki. Szukamy takich rozwiązań, które moglibyśmy dołączyć do systemu już u nas funkcjonującego – stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor marszałkowskiego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Adam Szponka. Dodał, że kujawsko-pomorski program teleopiekuńczy cieszy się dużym uznaniem jako rozwiązanie stosunkowo tanie i stosunkowo proste - „bransoletka życia” to nic innego jak smartwatch z funkcją alarmu i możliwością połączenia z ratownikiem medycznym w telecentrum. Obecnie systemem objętych jest 3 tysiące osób.
W programie „Teleopieka dla starzejącej się Europy” (CARES) w ramach Interreg Europa uczestniczy osiem europejskich regionów (z Polski, Francji, Austrii, Danii, Szwecji, Włoch, Hiszpanii i Chorwacji). Celem inicjatywy jest rozwój systemów zdalnej opieki, adresowanych do niesamodzielnych osób starszych.
Toruń: rekrutacja do marszałkowskiego programu...
Uczestnicy odbywającego się we wtorek (13 września) w Toruniu Forum Seniora jako pierwsi będą mogli złożyć wnioski w rozpoczynającej się wkrótce otwartej rekrutacji nowych uczestników marszałkowskiego...
Komentarze
[ z 0]