Według nowych badań opublikowanych w Journal of American Heart osoby, które zgłosiły w kwestionariuszu stres związany z pracą, były bardziej narażone na hospitalizację z powodu miażdżycy tętnic obwodowych niż osoby, które nie stresowały się w pracy. Artykuł pojawia się w specjalnym wydaniu poświęconym różnym aspektom złożonych relacji między czynnikami psychospołecznymi, a zdrowiem sercowo-naczyniowym.
Stres związany z pracą często wynika z wysokich oczekiwań w połączeniu z problemami nad kontrolą własnej psychiki. Poprzednie badania łączyły stres związany z pracą z innymi formami choroby miażdżycowej. Jednak niewielu naukowców szczegółowo analizowało jego wpływ na wspomnianą chorobę. Badanie skupiło się na związku między stresem związanym z pracą a leczeniem szpitalnym z powodu miażdżycy tętnic obwodowych.
Naukowcy ocenili wyniki pochodzące od 139 000 mężczyzn i kobiet (36,4% mężczyzn, których średni wiek wynosił 39–49 lat) uczestniczących w 11 osobnych badaniach z okresu 1985-2008 w Finlandii, Szwecji, Danii i Wielkiej Brytanii. Uczestnicy objęci analizą nie mieli wcześniejszej miażdżycy, kiedy rozpoczęły się wspomniane badania. Indywidualne informacje dla każdego uczestnika obejmowały wiek, płeć, wskaźnik BMI, palenie papierosów, spożycie alkoholu, poziom aktywności fizycznej, obecność cukrzycy, pozycję społeczno-ekonomiczną, dane dotyczące hospitalizacji oraz kwestionariusz dotyczący stresu związanego z pracą.
Podczas średnio 12,8 lat obserwacji 667 osób (od 0,2 do 1,8% uczestników) hospitalizowano z powodu miażdżycy tętnic obwodowych. Badacze stwierdzili, że osoby, które zgłaszały stres w pracy były 1,4 razy bardziej narażone na rozwój tego schorzenia biorąc również pod uwagę inne czynniki ryzyka.
„Nasze odkrycia sugerują, że stres związany z pracą może być czynnikiem ryzyka miażdżycy tętnic obwodowych w podobny sposób, jak w przypadku chorób serca i udaru mózgu” - powiedziała główna autorka badań Katriina Heikkilä naukowiec z Instytutu Karolinska Sztokholm.
Stres związany jest ze zwiększonym poziomem stanu zapalnego i wyższym poziomem glukozy we krwi. Tak więc, chociaż istnieją ograniczone dowody łączące stres związany z pracą z chorobami serca, może on przyczyniać się do powikłań i cięższego przebiegu miażdżycy.
Badacze zmierzyli poziom stresu związanego z pracą na podstawie ocen wypowiedzi uczestników w celu opisania psychospołecznych aspektów ich pracy. Informacje te zostały porównane z danymi dotyczącymi hospitalizacji z powodu chorób tętnic obwodowych w ciągu prawie 13 lat dokumentacji szpitalnej. Ogólnie rzecz biorąc, prawie jedna czwarta uczestników bez wcześniejszej hospitalizacji z powodu miażdżycy tętnic obwodowych zgłosiła stres związany z pracą na początku 11 badań.
Badacze zauważyli zwiększone ryzyko wśród mężczyzn, osób o wysokiej pozycji społeczno-ekonomicznej i palących papierosy.
Ograniczenia tego badania polegają na tym, że obejmuje ono jedynie postacie miażdżycy, które ze względu na swoją ciężkość wiązały się z hospitalizacją, co oznacza, że wyników nie można uogólnić na mniej ciężkie postacie choroby. Ponadto niektóre informacje zdrowotne, takie jak ciśnienie krwi i poziom cholesterolu były niedostępne.
Źródło: eurekalert.org
Komentarze
[ z 0]