Przyjęte przez większość europosłów Oświadczenie kładzie nacisk na organizację na skalę krajową badań mammograficznych i utworzenie do 2016 r. wielodyscyplinarnych jednostek specjalizujących się w chorobach piersi. Parlament Europejski apelował o to w kolejnych rezolucjach z 2003 r. i 2006 r. Współautorką Oświadczenia jest polska europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg, członkini 10-osobowej grupy inicjatorów projektu.
Przyjęte 27 lipca br. Oświadczenie zawiera apel do Komisji Europejskiej o dopilnowanie, aby w ramach European Commission Initiative on Breast Cancer, inicjatywy dotyczącej diagnostyki i leczenia raka piersi, został opracowany do 2016 r. protokół jakościowej akredytacji jednostek medycznych specjalizujących się w chorobach piersi.
Według szacunków w Polsce powinno powstać ok. 60-80 ośrodków Breast Unit. W maju br. były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz obiecał powrót do prac nad wdrożeniem ośrodków kompleksowo leczących raka piersi. Te same obietnice w lipcu br. powtórzył wiceminister Piotr Warczyński. Czy apele Amazonek, EUROPY DONNY i kilkunastu organizacji zrzeszających kobiety odniosą skutek i sukcesywne wdrażanie w Polsce sieci ośrodków kompleksowo leczących raka piersi według jednolitych standardów stanie się faktem?
Źródło: materiały prasowe
Komentarze
[ z 4]
Rak piersi to choroba która co rok zabija tysiące kobiet w Polsce. Pomimo szeroko zakrojonej akcji badania piersi za pomocą mammografii, zgłaszalność na nie jest jest ciągle zbyt mała. Warto postawić na poprawę tej sytuacji. Profilaktyka to podstawa w leczeniu nowotworów piersi. Wcześnie wykryty rak jest całkowicie wyleczalny a jego leczenie nie jest ani szpecące ani obciążające dla organizmu kobiety.
W Polsce potrzeba takich ośrodków jak Breast Unit, problem raka piersi dotyczy coraz większej liczby kobiet. Ośrodki, które będą kompleksowo leczyć ten nowotwór na pewno ułatwią dostęp kobiet do fachowej wielopoziomowej opieki. Na szczęście coraz częsciej rak piersi wykrywany jest we wczesnym stadium i możliwe jest zastosowanie leczenia oszczędzającego. Nawet pacjentki z bardziej zaawansowanym nowotworem potrafią żyć ze swoją chorobą przez kilkanaście lat. Dowodzi to jak bardzo potrzebne są ośrodki, które będą mogły się zająć nimi zająć.
W Polsce leczenie raka piersi stoi na dość dużym poziomie. Nadal niestety zbyt często zdarzają się pacjentki w zaawansowanym stadium choroby, jednak jest to bardziej problem dużo starszych pań i ich przekonań. Można zaobserwować coraz więcej kobiet, które dzięki prowadzonym badaniom profilaktycznym, mogą być leczone oszczędzająco. Zgłaszalność na badania mammograficzne mimo iż wciąż jest niezadowalająca, to jednak systematycznie rośnie.
W Polsce nowotwory piersi stanowią pierwszą przyczynę zachorowalności na nowotwory wśród kobiet. Dzięki badaniom przesiewowym, czyli mammografii oraz zwiększającej się świadomości kobiet, często nowotwór piersi można szybko wykryć i skutecznie wyleczyć. Zgadzam się z koleżanką Moniką, że nadal problemem jest świadomość i przekonania starszych kobiet, które nie chcą lub boją się przebadać. Trzeba je edukować i otoczyć szczególną opieką. Także młode kobiety, słysząc diagnozę "rak piersi" często nie wiedzą co mają dalej robić, czekają w strachu na dalszą diagnostykę i leczenie, niekiedy nawet tygodniami. Ośrodki Breast Unit są niezwykle ważne dla zdrowia kobiet, ponieważ należy dołożyć wszelkich starań, aby kobiety nie musiały umierać z powodu raka piersi- jest to możliwe.