Podczas 47. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego, najważniejszej w Polsce konferencji naukowej poświęconej urologii, która w tym roku odbywa się w dniach od 19 do 21 czerwca w Katowicach, prawie tysiąc urologów z Polski i ze świata rozmawia o najważniejszych problemach współczesnej urologii. Nowością tej edycji Kongresu jest transmisja zabiegów operacyjnych przeprowadzanych jednocześnie z dwóch ośrodków urologicznych: Kliniki Urologii CM UJ w Krakowie oraz Oddziału Urologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Miejskiego w Toruniu.

– Po raz pierwszy także w historii Polskiego Towarzystwa Urologicznego przekaz obejmie zarówno operacje robotyczne jak i te, które nie są jeszcze rutynowo wykonywane z powodów technologiczno-sprzętowych oraz braku ich upowszechnienia w naszym środowisku – mówi prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej CM UJ i prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

19 czerwca z Kliniki Urologii CM UJ przeprowadzono na żywo transmisje 3 operacji: laparoskopową cystektomie radykalną, endoskopowe usunięcie kamicy układu moczowego z asystą robota Avicenna oraz wszczepienie symulatorów korzeni krzyżowych z powodu upośledzenia czynności dolnych dróg moczowych.

Kongresy PTU nigdy dotąd nie miały tak międzynarodowego charakteru. Podczas 47. edycji spotkają się członkowie czterech najpoważniejszych organizacji urologicznych: Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU), Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (AUA), Międzynarodowego Towarzystwa Urologicznego (SIU) oraz ISSECAM (Mirrors of Urology).


Źródło: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie