11 milionów osób straci do 2020 r. wzrok w wyniku jaskry, jeśli choroba nie zostanie wykryta odpowiednio wcześnie - apelują eksperci. Ruszyła kampania edukacyjna „Jaskra nie boli - kradnie wzrok” zachęcająca Polaków do badań diagnostycznych.
Mimo, że wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, większość Polaków nigdy nie badało się w kierunku jaskry. Według Światowej Organizacji Zdrowia jaskra to w krajach rozwiniętych druga po zaćmie najczęstsza przyczyna utraty wzroku, jednak dużo groźniejsza, ponieważ utrata wzroku w przypadku jaskry jest nieodwracalna.
W Polsce, według szacunków ekspertów, jaskrą dotkniętych jest ok. 800 tys. osób. Blisko połowa z nich o tym nie wie, bo jaskra otwartego kąta przesączania przebiega bezobjawowo, a ubytki w polu widzenia mogą być niezauważalne. - W Polsce ok. 70 proc. przypadków jaskry jest wykrywana zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu. Musimy to zmienić - apelują eksperci.
Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Stowarzyszenie Chorych na Jaskrę, Sekcja Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i Polski Związek Niewidomych rozpoczynają realizację ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Jaskra nie boli - kradnie wzrok” i przypominają, że ratunkiem jest jedynie odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza. Przy ograniczonym dostępie do okulisty od stycznia 2015 r. może to być jednak szczególnie trudne.
Według ekspertów z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego tak duża liczba przypadków jaskry wykrywanych zbyt późno wynika m.in. z niskiego poziomu wiedzy na temat jaskry i zagrożeń związanych z utratą widzenia, jak również z bezobjawowym przebiegiem choroby. Aż 70% przypadków jaskry wykrywane jest w Polsce zbyt późno.
- Kiedy pacjent sam zauważy objawy, jest już za późno by cofnąć zmiany chorobowe - podkreśla prof. Marta Misiuk-Hojło, przewodnicząca Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Mimo, iż Polakom znane jest pojęcie jaskry, to już czynniki ryzyka związane z zachorowaniem czy objawy choroby - niekoniecznie. Podczas sondy przeprowadzonej na zlecenie organizatorów kampanii „Jaskra nie boli – kradnie wzrok” pytani respondenci nie tylko mylili jaskrę z zaćmą, utożsamiali jej objawy z widocznym ubytkiem wzroku, ale również z nadwrażliwością oka na bodźce zewnętrzne.
Komentarze
[ z 0]